Prima pagină » Puterea Gândului » Pe Băsescu nu-l mai interesează „poporul”

Pe Băsescu nu-l mai interesează „poporul”

Pe  Băsescu nu-l mai interesează „poporul
Care este explicația comportamentului afișat de T. Băsescu? Nu mai candidează la vreo funcție în stat - și atunci, la ce bun această hărțuială electorală stearpă cu USL și V. Ponta?

Care este explicația comportamentului afișat de T. Băsescu? Nu mai candidează la vreo funcție în stat – și atunci, la ce bun această hărțuială electorală stearpă cu  USL și V. Ponta?

Răspunsul este, cred,  simplu și în acord cu stilul animalului politic Băsescu. Ca să conteze în continuare în viața politică, din care, urmând exemplul lui Iliescu, a declarat că nu va ieși decât cu picioarele înainte, nu are decât o soluție: să fie liderul opoziției „de dreapta” în anii care urmează.

Pe Băsescu nu îl mai interesează „poporul”, cu care oricum a pierdut contactul încă din vara lui 2012. De aceea a și făcut la scenă deschisă afacerea din Călărași, care îl transformă în imagine publică într-un moșier, un latifundiar pe banii statului, ai zisului popor. Conștientizează deficitul masiv de imagine pe care îl încasează astfel, dar nu-i mai pasă.  Cam așa cum A. Năstase, în iarna lui 2005, după ce pierduse alegerile prezidențiale, s-a dus și a măcelărit zeci de mistreți la Balc.

Băsescu a avut grijă ca în zona PDL și partidelor -maxitaxi de dreapta să nu existe niciun lider de marcă. Prin urmare, nu are decât să hărțuiască puterea actuală în tot anul electoral 2014 pentru ca după ce pleacă de la Cotroceni să devină automat liderul opoziției. Și să fie chiar un arbitru în alegerile prezidențiale, după cum deja a anunțat: îl voi vota pe Crin Antonescu, dacă ajunge în turul doi cu candidatul PSD.

La rândul său, V. Ponta primește atacurile lui Băsescu ca pe o mană cerească.  Acțiunile dubioase și erorile guvernului său au astfel acoperire în tot momentul: noi vrem să vă mărim salariile și pensiile, vrem să facem bine, dar, deși m-am rugat de el, m-am dus și la Cotroceni, l-am luat și pe Isărescu cu mine, nu ne lasă Băsescu, moșierul pe banii statului, care urăște poporul.

Acuzațiile reciproce Băsescu Ponta vor funcționa în următoarele luni ca un mecanism bielă-manivelă spre beneficiul politic al ambilor, căci nu au nimic de împărțit, țintele lor sunt diferite. Iar Crin Antonescu va încerca să se suie pe biela-manivelă, ca Buster Keaton în Mecanicul „Generalei”, pentru a câștiga președinția. De aici și poziția moderată, „raționalistă”, nicidecum isteroidă, ca în cazul liderului PSD Ilie Sârbu, a lui Antonescu față de actualul conflict Băsescu – Ponta.

Cine n-are nimic de câștigat din această tarantelă în trei? Ghici, ghicitoarea mea.

Recomandarea video

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
OpenAI, acuzată că a încalcat drepturile de autor asupra unor cărți pentru copii