Prima pagină » Sănătate » ASPIRINA și miturile ei. Ce au descoperit cercetătorii în urma unui studiu la care au participat 20.000 de persoane

ASPIRINA și miturile ei. Ce au descoperit cercetătorii în urma unui studiu la care au participat 20.000 de persoane

ASPIRINA și miturile ei. Ce au descoperit cercetătorii în urma unui studiu la care au participat 20.000 de persoane
Aspirina. Mituri legate de aspirină, demontate de cercetători. Vezi de ce cred medicii că pastila minune face mai mult rău

Savanții au descoperit că doza zilnică din „pastila-minune” nu contribuie la ameliorarea sănătății și nici nu combate demența. Mii de pacienți bătrâni sănătoși, care iau zilnic aspirină, au fost analizați de medici, scrie Daily Mail. Ba chiar cei care folosesc aspirina sunt mai predispuși la riscul unor hemoragii gastrointestinale și ale creierului, relevă experimentele.

Peste 19.000 de persoane, monitorizate timp de opt ani

Studiul a fost realizat în rândul a 19.114 persoane de vârsta a treia – 16.703 din Australia și 2.411 din SUA – începând cu 2010 și a implicat subiecți cu vârsta de cel puțin 70 de ani. Participanți au fost monitorizați pe o perioadă de 4,7 ani. Aceștia nu sufereau de demență sau o formă de dizabilitate fizică și nu aveau alte afecțiuni.

Aspirină versus Placebo

Dr. Richard Hodes, directorul NIA (Institutul Național pentru Studiul Îmbătrânirii) a declarat: „Studiile clinice subliniază beneficiile aspirinei pentru prevenirea atacurilor de cord la persoane cu probleme vasculare, precum boală arterială coronariană. Ne întrebam însă dacă aspirina este benefică în cazul oamenilor sănătoși, fără bolile de mai sus”.

În rândul celor care luau aspirină, 90,3% au rămas în viață la finele tratamentului fără vreo dizabilitate sau demență, față de 90,5%, procent înregistrat în rândul celor care au luat un placebo.

Grupul care a luat aspirină a avut un risc mai mare al decesului față de cele placebo – 5,9% dintre cei care luau aspirină versus 5,2% în rândul celor care au luat un medicament fals.

O creștere mică a numărului de cazuri de cancer a fost constatată în rândul celor care luau aspirină, dar diferența ar putea ține de o coincidență. Sângerarea abundentă – un risc binecunoscut în cazul aspirinei – a fost, de asemenea, analizat.

Risc major de sângerare?

Cercetătorii au subliniat că administrarea de aspirină are legătură cu majorarea riscului de sângerare, mai ales în zona gastrointestinală și a creierului. Cazurile grave de hemoragie au fost constatate la 3,8% dintre cei care luau aspirină versus 2,7%, procentul în rândul celor care au luat un placebo.

După cum era de așteptat în cazul persoanelor bătrâne, cancerul a fost o cauză comună a decesului și 50% dintre cei morți au suferit de cancer. Bolile de inimă și accidentul vascular cerebral au reprezentat 19% din cauze, în timp ce sângerarea abundentă a afectat decisiv 5% dintre subiecți.

Doctorul Leslie Ford, din cadrul Institutului Național pentru Studiul Cancerului din SUA, a declarat: „Creșterea numărului deceselor în rândul participanților la studiu în grupul celor care luau aspirină a fost surprinzător, ținând cont de studiile care sugerează că folosirea aspirinei sugerează că utilizarea medicamentelor are un efect pozitiv în cazul cancerului”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
De ce exercițiile fizice inversează îmbătrânirea musculară?