Prima pagină » Gândul Live! » GÂNDUL LIVE. Alfred Simonis, liderul deputaților PSD, despre starea de alertă: Nu putem stabili o lege prin care să impunem restricții foarte clare pe anumite domenii / Timp de 3 zile nu va fi niciun fel de stare din cauza Guvernului habarnist și incompetent!- VIDEO

GÂNDUL LIVE. Alfred Simonis, liderul deputaților PSD, despre starea de alertă: Nu putem stabili o lege prin care să impunem restricții foarte clare pe anumite domenii / Timp de 3 zile nu va fi niciun fel de stare din cauza Guvernului habarnist și incompetent!- VIDEO

Alfred Simonis, liderul deputaților PSD, a explicat la GÂNDUL LIVE că legea Guvernului referitoare la starea de alertă va fi modificată și în Comisia juridică a Camerei Deputaților, precizând că „nu putem stabili o lege prin care să stabilim resticții foarte clare pe anumite domenii”. 

De asemenea, acesta a explicat și de ce comisia din Senat a ales să scoată din forma inițială a legii articolul referitor la mitinguri și alte tipuri de întruniri.

GÂNDUL LIVE. „Noi facem practic o lege cadru pe care Guvernul poate institui sau nu stare de alertă și poate stabili intensitatea restrictițiilor”

„În acest moment, în Comisia Juridică e la Camera Deputaților, se află în dezbatere acest proiect, unde se vor face mai multe modificări la forma adoptată în Senat. Eu nu cred că noi trebuie să fim cei care liberalizăm foarte mult aceste restricții, să le relaxăm sau să permitem accesul nestingherit. Însă, noi facem practic o lege cadru pe care Guvernul poate institui sau nu stare de alertă și poate stabili intensitatea restrictițiilor. Nu putem stabili o lege prin care să stabilim restricții foarte clare pe anumite domenii”, a explicat Alfred Simonis la GÂNDUL LIVE.

De asemenea, liderul deputaților PSD a precizat că legea s-ar putea să nu rămână în forma adoptată la Senat în ceea ce privește articolul eliminat din forma inițială referitor la mitinguri, manifestații și alte tipuri de întruniri.

„Avem majoritatea parlamentară, dar asta nu înseamnă să avem pe orice proiect. Acest proiect (n.r. privind starea de alertă) va fi modificat pe ici pe colo, poate chiar substanțial, însă dacă vorbim de responsabilitatea pe care o au parlamentarii, PSD sau alții, cu privire la acest proiect, mi-ar plăcea să discutăm puțin despre cine are responsabilitatea pentru cele 3 zile în care România se va afla în aer.

Nu va exista niciun fel de stare, ori de alertă ori de urgență, pentru că Guvernul acesta habarnist și incompetent a reușit să trimită acest proiect cu întârziere. Noi am făcut dezbaterea în procedură de urgență. Am primit proiectul luni și ieri a trecut de senat iar astăzi va trece de Cameră”, a mai precizat Alfred Simonis în cadrul emisiunii prezentate de Emma Zeicescu.

Prelungirea stării de urgență – o situație „de avarie”

„Aceasta este situația de avarie pe care președintele ar putea să o ia în calcul, dar înțeleg că nu dorește pentru că a apucat să promită de două săptămâni că nu va prelungi, iar, în aceste codniții, suntem în situația în care dacă nu se întâmplă ca această decizie să fie luată de președinte, vor fi trei zile în care Guvernul va fi responsabil de tot ceea ce se întâmplă în România din cauza faptului că nu există niciun fel de restricție”, a explicat liderul deputaților PSD.

De asemenea, acesta a precizat că nu se dorește ca PNL să își pună oamenii în anumite funcții în perioada stării de alertă iar în cazul în care o persoană se dovedește a fi incompetentă în funcția pe car eo deține poate fi demisă de autoritățile locale.

„Parlamentul, astăzi (n.r. 13 ai 2020), va adopta o lege care va modifica ordonanța Guvernului care face referire la alegeri prin care stipulăm că alegerile pot fi organizate la cel mult 6 luni de la finalizarea stării de alertă”, a mai precizat deputatul.

Recomandarea video

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
De ce mahmureala este mai greu de suportat odată cu vârsta?