Prima pagină » Coronavirus » Situație paturi ATI. 34 de locuri libere la Terapie Intensivă pentru pacienții cu forme severe de COVID-19

Situație paturi ATI. 34 de locuri libere la Terapie Intensivă pentru pacienții cu forme severe de COVID-19

Situație paturi ATI. 34 de locuri libere la Terapie Intensivă pentru pacienții cu forme severe de COVID-19

Duminică, 21 noiembrie, sunt disponibile la nivel național 34 de paturi ATI pentru pacienții cu forme severe de COVID.

Conform datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional există 1.702 de paturi de ATI destinate pacienţilor COVID-19.

În Bucureşti sunt avizate de DSP 390 paturi de ATI pentru pacienţii de COVID-19.

De asemenea, la nivel naţional există o rezervă operaţională de 128 paturi ATI destinate pacienţilor de COVID-19.

Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienţilor ATI depăşeşte capacitatea secţiilor principale.

1.573 paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii ţări.

La nivel naţional, la acest moment sunt disponibile 34 paturi libere de ATI, 9 în Bucureşti, 1 în judeţul Bihor, 3 în judeţul Botoşani, 4 în judeţul Constanta, 4 în judeţul Harghita, 3 în judeţul Iaşi, 1 în judeţul Mehedinţi, 6 în judeţul Vaslui, 3 în judeţul Vrancea, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiţii medicale care sunt şi confirmate cu SARS-COV-2.

Aproape 2.000 de cazuri noi și 105 decese raportate în ultimele 24 de ore

Sub 2.000 de de persoane au fost confirmate cu infecție cu SARS-CoV-2 de vineri până sâmbătă. De asemenea, alți 105 oameni au murit din cauza infectării cu COVID-19.

În ultimele 24 de ore au fost depistate 1.936 de cazuri de COVID-19, cu peste 750 mai puține față de sâmbătă. Și numărul pacienților care au decedat din cauza COVID-19 a scăzut, duminică fiind anunțate 121 de decese asociate SARS-CoV-2, dintre care 16 anterioare. Sâmbătă, 20 noiembrie, s-au întregistrat 171 de decese asociate COVID-19, dintre care 27 anterioare intervalului de referință.

De la începutul pandemiei de COVID-19, România a înregistrat 1.762.701 cazuri de infectare cu noul coronavirus. Primul caz de COVID-19 a fost raportat pe 26 februarie 2020, potrivit datelor de la Grupul de Comunicare Strategică. De asemenea, 54.959 de români au decedat din cauza virusului.

De sâmbătă, ora 10.00, până duminică, la ora 10.00, au fost înregistrate 121 de decese, dintre care 16 anterioare intervalului de referință. Dintre cele 121 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 ani, 33 la categoria de vârstă 60-69 ani, 40 la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Pensionar la 40 de ani? Strategia radicală prin care tot mai mulți tineri își cumpără libertatea. Cum se aplică în România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Ce a scris Ann Widdecombe în ultimele minute de viață. Mesajele fostei deputate au fost făcute publice
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Acidificarea oceanelor ar putea micșora creierul calamarilor cu aproape 50%