Prima pagină » Sport » Argint pentru România la Campionatul Mondial de Bob U-23! Ce rezultate s-au mai obținut

Argint pentru România la Campionatul Mondial de Bob U-23! Ce rezultate s-au mai obținut

Argint pentru România la Campionatul Mondial de Bob U-23! Ce rezultate s-au mai obținut

România a obţinut trei medalii, una de argint şi două de bronz, la Campionatele Mondiale de bob Under-23 de la Winterberg (Germania), desfăşurate în weekend.

Argintul a fost cucerit duminică la bob-2 feminin de Georgeta Popescu şi Antonia Sârbu, cu timpul de 1 min 56 sec 86/100.

Victoria a revenit perechii germane Charlotte Candrix/Cynthia Kwofie, cu timpul de 1 min 55 sec 20/100.

Sâmbătă, românii au câştigat bronzul la monobob feminin, prin Georgeta Popescu, campioană olimpică de tineret şi campioană europeană de juniori, şi la bob-2 masculin, prin Andrei Nica şi Mihai Calancea.

Argint pentru România la Campionatul Mondial de Bob U-23! Ce rezultate s-au mai obținut

ProSport a organizat Gala ”Mari sportivi” la finalul anului trecut, în cadrul căreia a acordat premii pentru cei mai buni sportivi ai anului 2022. Pe lista premianților s-a aflat și câmpineanca Georgeta Popescu, campioană olimpică en-titre în proba de monobob, la tineret, cetățean de onoare al municipiului Câmpina.

La o vârstă fragedă, doar 19 ani, prahoveanca Georgeta Popescu este noua campioană europeană la monobob, competiție ce a avut loc în Germania, pe pârtia de la Winterberg.

Campioana olimpică de tineret a obţinut aurul la junioare cu timpul de 2 min 01 sec 52/100, urmată de poloneza Julia Slupecka (2:02.76) şi de o sportivă franceză, Camila Copain (2:04.73).

Sportiva, originară din Câmpina, este, totodată, prima campioană olimpică a României din istoria monobobului. Și asta în condițiile în care vine dintr-o țară în care nu există nicio o pistă de bob destinată acestei discipline sportive.

Imediat după absolvirea Colegiului Tehnic „Constantin Istrati” din Câmpina, tânăra a cucerit medalia de aur la monobob, la Jocurile Olimpice de Tineret, de la Lausanne, în Elveția. La data de 19 ianuarie 2020, Georgeta Popescu devenea prima româncă, campioană olimpică într-un sport de iarnă. Sportiva originară din Câmpina, legitimată la CS Sinaia, se impunea în proba de monobob din Lausanne, Elveția.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026