Prima pagină » Emisiuni » Altceva Podcast » VIDEO | Nicola a dezvăluit, la „Altceva cu Adrian Artene”, debutul ei în cariera muzicală: cânta în tramvai de la 4 ani!

VIDEO | Nicola a dezvăluit, la „Altceva cu Adrian Artene”, debutul ei în cariera muzicală: cânta în tramvai de la 4 ani!

Nicola, una dintre vocile care și-au pus puternic amprenta pe scena muzicală românească de la finalul anilor `90, este artista care a lăsat în urma ei hituri îndrăgite de generații întregi. „Milioane”, „Cu tălpile goale”, „Balerina” sau „Lângă mine” sunt și astăzi fredonate peste tot.

Piesele Nicolei și-au găsit validarea publicului grație interpretării originale.

Nicola, artistul cu un vibe de neegalat

Venind cu o voce puternică și un vibe de neegalat, Nicola a reușit să capteze atenția publicului meloman dornic să asculte piese cu mesaje poveste.

Despre arta sa, despre începuturi, dar și despre ce trăiește astăzi, Nicola, artista a fost de acord să povestească în ultimul episod de podcast „Altceva cu Adrian Artene”, care a fost difuzat sâmbătă, 27 aprilie, pe canalul oficial de Youtube.

„Este o bucurie să o reîntâlnesc pe Nicola, artista a cărei pasiune pentru muzică trece mai departe de puterea de imaginație a multora dintre noi. Iubește ce se întâmplă pe scenă, dar și ce se întâmplă înainte de a ajunge în fața publicului, iar acest lucru o face specială. Urmăritorule „Altceva” ești invitatul meu să privești un episod de podcast care, cu siguranță, nu te va lăsa indiferent”, a precizat Adrian Artene.

Cum și-a început cariera Nicola

Vorbind despre debutul ei muzical, Nicola și-a amintit primii pași, care au fost făcuți, surprinzător, într-un… tramvai!

„Da, eram mică, mică, undeva la 4, 5 ani. Dacă poți să crezi, eu mi-am dat seama că vreau să fiu cântăreață la 4 ani. Practic, mi-am descoperit singură țelul în viață. Ce făceam… mergeam în vârfuri, ca balerina, tata mă canalizase către doctor, altceva. Așa…”, povestește Nicola.

Artista recunoaște că, în copilărie, cânta oriunde, „în tramvai, pe stradă”.

„Mama, săraca, zicea «Doamne, taci!». Cântam «Pisicuță pis-pis-pis». Mama, ce a făcut: de ziua mea mi-a venit o vedere și mama a venit la mine și a zis «Uite, ți-a scris Mihai Constantinescu de ziua ta». Eu eram «Oau!». Nu știam să citesc, am întrebat-o pe ea; mama, săraca, stătea ea și scria, știa cât de important era pentru mine, a vrut să mă motiveze”, a declarat Nicola.

„Tata nu prea era de acord cu meseriile astea, gen dansatare, cântăreață, alea; el era un om simplu, maistru, șef de echipă. Noi am fost două generații de copii, iar ăștia mari au fost…! Soră-mea, Dumnezeu s-o ierte, a terminat Matematică. 10! Ălălalt a terminat inginer proiectant. Și avea planuri la fel și pentru noi… Matematica m-a chinuit rău de tot!” – Nicola

Despre Omul Nicola, în doar câteva cuvinte

„Cred că nimic nu te îmbogăţeşte mai tare ca om decât să vezi locuri noi şi, mai ales, să cunoşti oameni. Mulţi oa­meni. Să vorbeşti cu fie­care dintre ei este ca şi cum ai citi câte o carte. Eu, per­sonal, sunt ca un burete: nimic nu-mi scapă, dacă văd ceva ce-mi place, ce mi se potriveşte ca stil de viaţă, acu­mu­lez imediat. Bineînţeles, depinde mult şi de om. Ui­te, noi suntem patru fraţi şi, deşi am primit aceeaşi edu­ca­ţie cu toţii, suntem foarte diferiţi, iar această dife­ren­ţă e făcută (pe lângă fire) tocmai de cum alegi să în­ţelegi să-ţi trăieşti viaţa, după ce eşti pe picioarele tale”, declara artista la un moment dat.

ABONEAZĂ-TE la canalul de Youtube „Altceva cu Adrian Artene”, pornește notificările, pentru că în fiecare sâmbătă de la ora 19:00, ai ocazia să descoperi în PREMIERĂ, ALTCEVA, un podcast care-ți antrenează mintea și-ți hrănește sufletul.

Conținutul „Altceva cu Adrian Artene” poate fi urmărit și pe conturile de FacebookInstagramTik Tok, dar și pe grupul de WhatsApp.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe