Prima pagină » Știri externe » Sancțiunile lovesc mașinăria de război a Rusiei: producția de petrol a scăzut masiv în decembrie, cea mai mare cădere din ultimele 18 luni

Sancțiunile lovesc mașinăria de război a Rusiei: producția de petrol a scăzut masiv în decembrie, cea mai mare cădere din ultimele 18 luni

Sancțiunile lovesc mașinăria de război a Rusiei: producția de petrol a scăzut masiv în decembrie, cea mai mare cădere din ultimele 18 luni

Rusia s-a confruntat cu o scădere masivă a producției de țiței în luna decembrie, cea mai mare scădere din ultimele 18 luni, din cauza sancțiunilor occidentale și a atacurilor întreprinse de Ucraina asupra infrastructurii de rafinare a petrolului, anunță Bloomberg.

Surse din Federația Rusă familiarizate cu cifrele privind producția de petrol au raportat că în luna decembrie Rusia a produs 9,326 de milioane de barili de țiței pe zi, cu 100 de mii mai puțin decât în luna noiembrie și cu 250 de mii mai puțin decât îi permite organizația OPEC+ să producă.

Cine cumpără petrol de la Rusia ar putea primi sancțiuni de 500%

Ultima dată când s-a înregistrat un astfel de declin a fost în iunie 2024, când Rusia a fost obligată să reducă producția de petrol în conformitate cu acordul semnat de OPEC+. Potrivit celor mai recente date, sancțiunile Statelor Unite și ale Uniunii Europene au redus veniturile săptămânale ale Rusiei din exporturile de petrol cu 500 de milioane de dolari. În același timp, Donald Trump a dat undă verde unui proiect de lege bipartizan privind sancțiunile împotriva Rusiei care ar prevedea tarife de 500% cumpărătorilor de resurse energetice rusești.

Petrolul rusesc, blocat pe mare pentru că nu există cumpărători

Scăderea producției se datorează în principal sancțiunilor impuse asupra Lukoil și Rosneft de către Trezoreria Statelor Unite. Temerile privind sancțiunile secundare au lăsat cantități mari de petrol blocate pe mare și, pe lângă asta, Ucraina a lansat în ultimul timp o campanie de atacuri pe scară mare asupra infrastructurii petroliere rusești.

Petrolul rusesc rămâne blocat pe mare din cauza fricii cumpărătorilor de a nu fi sancționați și ei de către Statele Unite. La sfârșitul lunii decembrie, peste 185 de milioane de barili de țiței erau blocați pe mare în petroliere, așteptând un cumpărător.

răz

În decembrie, Ucraina a atacat pentru prima dată câmpurile petroliere rusești din Marea Caspică și a bombardat, de câteva ori, vasele din „flota din umbră” care transportau petrol din Rusia.

Trump vrea să forțeze o scădere a prețului petrolului

Președintele Statelor Unite a declarat cu mai multe ocazii că dorește să reducă prețul petrolului la 50 de dolari pe baril cu scopul de a reduce costurile energetice pentru consumatorii americani și pentru a stimula creșterea economică. Trump a anunțat pe 7 ianuarie că autoritățile interimare din Venezuela vor preda SUA între 30 și 50 de milioane de barili de petrol pentru a fi vânduți pe piața internațională.

În același timp, veniturile Rusiei din petrol, una dintre principalele surse de finanțare a țării, vor scădea dramatic. Trump susține conceptul de „pace prin petrol” și argumentează că o scădere a prețului la nivel global ar forța Rusia să vină la masa negocierilor.


Recomandările autorului:

Donald Trump îi cheamă la Casa Albă pe magnații petrolului ca să-i convingă să investească în Venezuela, dar aceștia evită angajamentele ferme

Delcy Rodriguez îl sfidează pe Trump. Președintele interimar al Venezuelei s-a întâlnit cu ambasadorul Chinei, în ciuda intenției lui Trump de a domina total emisfera vestică

Soldații danezi sunt obligați să pună mâna pe arme în cazul în care americanii intră în Groenlanda. O lege din 1952 le permite să evite scenariul din al Doilea Război Mondial

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Germania blochează extrădarea unui român condamnat pentru jaf. Judecătorii invocă situația din închisorile din România
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Părinții Victoriei, îngenuncheați de durere lângă sicriu. Mihaela și Cazimir Ionescu, devastați după pierderea fiicei lor
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
România face eforturi pentru a păstra trupele SUA. Ce ar însemna o retragere americană de pe flancul estic
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
Scandal între amici din cauza bacșișului lăsat la terasă. „Atât valorează prietenia voastră, 5 lei”
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Anunțul pe care îl aștepta toată lumea despre A7. Cristian Pistol anunță data și ora deschiderii celor 47,10 km noi
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine controlează, de fapt, un cântec: o scurtă istorie a drepturilor muzicale