Din dorința de a reveni alături de familie, în Europa, Maria Șarapova își VINDE casa din California. Cât valorează celebra locuință

Publicat: 22 07. 2025, 18:03
Actualizat: 22 07. 2025, 18:20
Praha, 15.11.2015, tenis, Fed Cup, finále, Česká republika - Rusko, Petra Kvitová - Maria Šarapovová,Image: 266454411, License: Rights-managed, Restrictions: Při použití tohoto snímku povinnost uvést kredit ve formě: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia, Model Release: no

Fosta jucătoare de tenis de origine rusă Maria Șarapova (38 de ani) își vinde casa din California, SUA, din dorința de a reveni în Europa, alături de familia sa. Ea s-a retras din tenis, în 2020.

Locuința valorează 21,3 milioane de euro, iar fosta jucătoare de tenis și iubitul său, Alexander Gilkes, co-fondatorul Squared Circles, vor să părăsească America în cel mai scurt timp, potrivit Adevărul.

Este vorba de o vilă de lux, alcătuită din cinci dormitoare cu balcon atașat, o bibliotecă cu vedere la piscină, două piste de bowling, piscină exterioară și o curte imensă. Casa are trei etaje și are vedere directă la ocean. Proprietatea se află în California, la aproximativ 32 de km de Los Angeles, în Manhattan Beach.

Ea s-a implicat direct în proiectarea casei și s-a ocupat de design-ul interior și exterior al acesteia, fiind prima ei locuință personală, unde a stat timp de 13 ani.

Pentru decor, Șarapova s-a inspirat din arhitectura japoneză, dar și estetica minimalistă, iar pe cel de-al doilea etaj al vilei de lux există un balcon cu vedere deschisă asupra întregului Los Angeles.

De-a lungul carierei sale, Maria Șarapova a reușit să își treacă în cont nu mai puțin de 36 de titluri, 645 de victorii la simplu și 23 victorii la dublu.

Maria Șarapova a fost lider mondial al tenisului, timp de 21 de săptămâni, în anul 2001. Mai mult, la doar 17 ani, a reușit să câștige Turneul de Wimbledon, fiind atunci a treia cea mai tânără câștigătoare din istoria turneului.

Fosta campioană de la Wimbledon, notorie pentru strigătele pe care le scotea pe teren în timpul shimburilor de mingi, a mărturisit că nu a căutat să-și amplifice sunetele pentru a-și intimida adversarele.

„Aș vrea să spun că era un factor de intimidare, dar ar fi o minciună. A fost ceva ce am început să fac de la o vârstă fragedă și pur și simplu a prins contur și am continuat și a devenit din ce în ce mai tare!”, a mărturisit Maria Sharapova.