Șofer CT Bus Constanța, filmat în timp ce fumează și folosește telefonul mobil, chiar la volanul autobuzului plin cu pasageri. Reacția companiei

Publicat: 28 07. 2026, 16:39

Un șofer al companiei de transport public CT Bus Constanța este cercetat disciplinar după ce a fost filmat în timp ce fumează și folosește telefonul mobil, chiar la volanul autobuzului cu pasageri.

Imaginile au stârnit numeroase discuții în online, iar compania CT Bus Constanța a demarat verificări.

 Loading ...

Conducătorul auto ar fi fost surprins în timp ce fuma și urmărea un video pe telefon, chiar în timpul cursei, deși avea în autobuz mai mulți călători.

CT Bus a anunțat că a dispus identificarea șoferului implicat și că va constitui o comisie de cercetare disciplinară.

Vor fi analizate atât imaginile devenite publice, cât și înregistrările surprinse de sistemul de supraveghere video montat în autobuz.

„În funcție de concluziile cercetării, vor fi dispuse măsurile disciplinare care se impun, în conformitate cu prevederile Regulamentului Intern și ale Codului de conduită”, au transmis reprezentanții CT Bus.

În urma anchetei interne, CT Bus Constanța va stabili dacă șoferul a încălcat regulamentele interne și ce sancțiuni se impun în acest caz.

Sursa foto: Captură Facebook / Antonia Ispas