Un român a fost arestat în Austria după ce a jefuit mai mulți bătrâni prin metoda „paharul cu apă”
Un român de 41 de ani a ajuns după gratii în Austria, după ce a jefuit mai mulți bătrâni de peste 80 de ani. Poliția austriacă transmite că bărbatul a comis cel puțin 14 fapte de acest fel, dintre care o parte au rămas la stadiul de tentativă.
Se dădea drept instalator ca să intre în locuințe
Anchetatorii îl urmăreau pe bărbat încă din luna mai. Acesta călătorea des în Austria și căuta zone liniștite, unde locuiau oameni în vârstă.
Ulterior, acesta bătea la ușile victimelor și le spunea că este trimis de la firmele de gaze sau de căldură. Ca să pară serios, susținea că trebuie să verifice urgent contoarele sau detectoarele de fum din casă. Bătrânii aveau încredere în el și îl lăsau să intre în casă.
Cum reușea să fure banii și bijuteriile
Românul îi ruga pe vârstnici să-i aducă un pahar cu apă sau le dădea o foaie pentru a completa anumite date. Cât timp aceștia erau ocupați în altă cameră, bărbatul căuta prin dulapuri și lua toți banii sau bijuteriile pe care le găsea.
Polițiștii l-au prins pe stradă
Planul românului s-a oprit pe 22 iulie, când o patrulă de poliție îmbrăcată în haine civile l-a văzut pe bărbat pe o stradă din orașul Vöcklabruck. Oamenii legii l-au recunoscut și l-au dus la secție pentru cercetări. Acesta a recunoscut toate faptele în fața anchetatorilor, iar judecătorii au decis trimiterea sa în închisoare.