Prima pagină » Coronavirus » Doar 80 de paturi libere la ATI. Radu Țincu anunță dezastrul: “Situația se va degrada!”

Doar 80 de paturi libere la ATI. Radu Țincu anunță dezastrul: “Situația se va degrada!”

Doar 80 de paturi libere la ATI. Radu Țincu anunță dezastrul: “Situația se va degrada!”

Radu Tincu, medic primar la sectia ATI de la Spitalul Floreasca din Bucuresti, susține că situația de la Terapie Intensivă se va degrada, în condițiile în care se va menține și în următoarele săptămâni un plafon de 8.000-9.000 de infectări pe zi cu noul coronavirus.

Reacția lui Radu Țincu vine după ce Grupul de Comunicare Strategică a raportat alte 8.499 de noi cazuri de coronavirus în ultimele 24 de ore. În prezent, în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă din țară sunt internate 1.226 de persoane.

Situația în ATI se va degrada, deoarece acest platou este mult prea mare pentru capacitatea de terapie intensivă a României. Am văzut asta în zonele de focar, unde s-a ajuns ca mulți dintre pacienți să aștepte perioade lungi în camerele de gardă”, a declarat Radu Țincu, care a mai precizat că un pacient în stare gravă are nevoie de două-trei săptămâni la Terapie Intensivă.

Radu Țincu: “Cele 80 de paturi rămase sunt foarte puține”

Radu Țincu susține că autoritățile trebuie să reevalueze măsurile restrictive pe care le-au impus, pentru că actualele nu par să fie suficiente. Medicul primar de la Spitalul Floreasca a dezvăluit și câte paturi mai sunt libere la Terapie Intensivă, în România.

Cele 80 de paturi rămase sunt foarte puține, întrucât zilnic, la platoul existent, se va ajunge în câteva săptămâni la câte 300 de pacienți care vor avea nevoie de terapie intensivă”, a precizat Radu Țincu.

Alte 172 persoane au murit din cauza noului coronavirus

România a înregistrat în ultimele 24 de ore 8.499 de noi cazuri de infectare cu noul tip de coronavirus (SARS-CoV-2), potrivit datelor publicate vineri de Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Astfel, numărul cazurilor de COVID-19 confirmate în România a ajuns la 457.848.

Totodată, vineri s-au înregistrat 172 de noi decese provocate de COVID-19 față de joi. 1.226 de persoane sunt internate în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă din țară în acest moment. Până astăzi, 10.884 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Recomandarea video

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză