Prima pagină » Cultură » Muzică » Edy Chereji va da startul festivalului aniversar Untold pe 7 august, deși Guvernul a decretat zi de doliu național în memoria lui Ion Iliescu

Edy Chereji va da startul festivalului aniversar Untold pe 7 august, deși Guvernul a decretat zi de doliu național în memoria lui Ion Iliescu

Edy Chereji va da startul festivalului aniversar Untold pe 7 august, deși Guvernul a decretat zi de doliu național în memoria lui Ion Iliescu

Co-fondatorul festivalului Untold, Edy Chereji, a anunțat că festivalul de la Cluj va începe așa cum era programat: pe 7 august! 

„Ediția aniversară UNTOLD se va desfășura conform programului cunoscut și anunțat deja. UNTOLD ediția a X-a se va organiza fără nici un fel de restricție sau modificare de program. Hotărârea de Guvern legată de doliul național nu aduce nicio restricție evenimentului nostru”, a declarat Edy Chereji pentru G4Media.

La festival vor cânta următorii artiști: Armin Van Buuren, Martin Garrix, Post Malone, Tiësto, Armin van Buuren, Fisher, Black Coffee, Alan Walker, Becky Hill, Metro Boomin, Green Velvet, Dom Dolla, Marco Carola, și Adriatique.

De asemenea, vor concerta artiști români, ca Puya, Erika Isac, Paraziții, Irina Rimes, Delia Matache, Inna, Vama și  Grasu XXL.

UPDATE: Emil Boc: „Totul se va desfășura în programul inițial”

Primarul municipiului Cluj-Napoca,  Emil Boc, a declarat pentru Actual de Cluj că declararea 7 august ca zi de doliu național în memoria fostului președinte Ion Iliescu, care a decedat în 5 august,  nu afectează organizarea festivalului  Untold.

„Totul se va desfășura în programul inițial”, a spus primarul pentru Actualdecluj.ro, întrebat fiind dacă există riscul ca începerea evenimentului să fie amânată.

Știrea inițială

7 august 2025: Zi de doliu național

Însă, guvernul a declarat 7 august 2025 ca zi de doliu național în memoria fostului președinte Ion Iliescu, decedat în cursul zilei de 5 august 2025, la vârsta de 95 ani. Pe 7 august, de la 0ra 10:00, va începe ceremonia religioasă pentru înmormântarea fostului președinte la  Cimitirul Ghencea 3, din București (vezi AICI programul funeraliilor lui Ion Iliescu).

Guvernul a decretat 7 august ca zi de doliu național, când se vor desfășura funeraliile de stat, deși fostul președinte Ion Iliescu a fost trimis în judecată la începutul anului pentru crime împotriva umanității în Dosarul Mineriadelor. Dintre partidele de coaliție de la guvernare, doar Uniunea Salvați România s-a opus împotriva declarării zilei de doliu național, din respect pentru victimele Revoluției de la 1989 și ale mineriadelor din anii 1990-1991.

Dominic Fritz, președintele USR și primarul Timișoarei, a anunțat pe Facebook că el și ceilalți membri ai partidului nu vor participa la funeraliile de stat ale primului președinte post-decembrist.

Festivalul Untold împlinește 10 ani

Festivalul Untold, care împlinește 10 ani, va fi organizat printr-o ediție aniversară, fără nici un fel de restricție sau modificare de program. Potrivit deciziei Guvernului Bolojan privind doliul național, nu este solicitată în mod explicit amânarea sau anularea unor spectacole sau activități culturale, arată hotărârea publicată în Monitorul Oficial: „Instituțiile își vor adapta programul difuzat și activitățile organizate în mod corespunzător acestei zile”.

„În România, cu siguranţă nu există un festival mai titrat, mai premiat decât Untold şi cred că nici în Europa sau, dacă există, oricum suntem umăr la umăr. Apropo de topurile internaţionale, dacă segmentăm pe continente, noi suntem acum pe locul trei în lume, iar în faţa noastră este TomorrowLand. Asta înseamnă că, în Europa, suntem pe poziţia a doua. Aşa că, fără îndoială, în zona aceasta a Europei, cu siguranţă suntem cel mai important jucător. Suntem mândri că un produs care s-a născut aici în Cluj cucereşte lumea, e ceva de care suntem tare mândri şi bucuroşi”, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, Edy Chereji, cofondator şi organizator al Untold.

La ediția aniversară din 2025 sunt așteptați între 100.000 și 110.000 de spectatori zilnic. În total, ar putea veni jumătate de milion de spectatori în cele patru zile de festival.

„În ultimii ani, Untold a ajuns la o maturitate din punct de vedere al numărului de participanţi, este, şi din acest punct de vedere, printre cele mai mari festivaluri din toată lumea ca număr de participanţi. (…) Şi în acest an, aşteptăm să atingem cifre similare cu cele din trecut, poate chiar ceva mai mult. Ne aşteptăm să avem peste 100.000 de participanţi, 110.000 în fiecare zi a festivalului”, a adăugat Edy Chereji.


Sursa Foto: Untold

Autorul recomandă:

A început numărătoarea inversă pentru UNTOLD 2025. Ce surprize au pregătit organizatorii, la aniversarea de 10 ani

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Iubitul Simonei Halep a purtat un ceas care costă cât un apartament la oficializarea relației de la Wimbledon
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Record mondial la concertul rapperului american Pitbull de la Londra