Crin Antonescu: „Georgescu e o STAFIE a regimului comunist”

Publicat: 19 02. 2025, 23:46
Actualizat: 21 02. 2025, 10:44

Crin Antonescu, candidatul alianței PSD-PNL-UDMR la alegerile prezidențiale, a lansat un atac dur la adresa lui Călin Georgescu, pe care l-a descris drept o „stafie a vechii Securități”. Invitat la Digi24, Antonescu a afirmat că prezența lui Georgescu în cursa electorală ar fi benefică, deoarece ar permite românilor să vadă cine este cu adevărat și ce gândește acesta. Totodată, el a criticat puternic ideile promovate de Georgescu, considerându-le o reluare a discursului comunist.

Antonescu: „Îl vreau pe Călin Georgescu în cursa prezidențială”

Crin Antonescu a subliniat că, deși nu poate decide dacă Georgescu trebuie sau nu să fie interzis în alegeri, el și-l dorește în cursă. Motivul? Românii trebuie să-l vadă și să-i analizeze ideile fără mistificări sau manipulări. El consideră că doar printr-o confruntare deschisă și printr-o expunere publică reală, oamenii vor putea înțelege cine este cu adevărat acest candidat și ce planuri are el pentru România. O campanie electorală ar trebui să fie despre idei, viziune și soluții concrete, nu despre evitarea dialogului și crearea unui cult al personalității bazat pe teorii conspiraționiste.

„Tot ce pot să vă spun și cu fiecare zi dorința mea devine mai aprinsă în această privință este că îl doresc pe Călin Georgescu în această cursă electorală. Îl doresc într-o dezbatere. Îl doresc în fața tuturor românilor, așa cum e, cu ce gândește cu adevărat”, a spus Antonescu.

De asemenea, candidatul PSD-PNL-UDMR a evidențiat o problemă fundamentală – discursul lui Georgescu și imaginea creată în jurul său. El consideră că este esențial ca românii să nu fie induși în eroare de retorica acestuia, ci să vadă realitatea din spatele personajului. Orice candidat care își dorește să conducă țara trebuie să fie transparent, să-și asume un dialog autentic și să răspundă criticilor cu argumente, nu cu evitări.

Discursul lui Călin Georgescu și provocările campaniei electorale

Călin Georgescu susține că va desfășura o campanie cu zero lei, refuzând participarea la dezbateri și interacțiunea cu presa, pe motiv că aceasta ar fi influențată. Antonescu a ironizat această strategie, sugerând că este doar o tentativă de a evita confruntarea reală de idei. Un candidat care refuză să participe la dezbateri și să se expună în fața presei dă dovadă fie de lipsă de argumente, fie de dorința de a păstra un control absolut asupra propriei imagini, fără a fi pus în fața unor întrebări incomode. Astfel de tactici, spune Antonescu, nu fac decât să alimenteze suspiciunile privind adevăratele sale intenții.

„ Nu știu ce va face domnul Călin Georgescu. Mi-l doresc în cursă electorală, dar vreau ca românii să înceteze să creadă că acest om are cu adevărat ceva de spus. Că are ceva bun de făcut pentru România”, a declarat Antonescu.

Antonescu: „Georgescu e o STAFIE a regimului comunist”

Crin Antonescu a fost categoric în privința trecutului și influenței lui Georgescu. L-a catalogat drept un produs al vechii Securități, care promovează un discurs retrograd și periculos. În opinia sa, prezența unui astfel de personaj în prim-planul politicii românești ar reprezenta o involuție gravă pentru democrația României. Dacă la 35 de ani de la Revoluție permitem unor astfel de figuri să ajungă din nou la putere, atunci sacrificiile făcute pentru libertate și democrație au fost în zadar.

„E o stafie a vechii Securități, are discursul vechii Securități, are probabil și sprijinul unor oameni din vechea Securitate și este pur și simplu rușinos că la 35 de ani de la o revoluție anticomunistă și antisecuristă, noi suntem astăzi în fața unui miraj de minciuni enorme”, a afirmat el.

Antonescu a avertizat că revenirea unor astfel de personaje în prim-planul politicii românești ar reprezenta un regres imens pentru democrația câștigată cu greu de români. El a subliniat că toate eforturile din ultimele decenii pentru construirea unei societăți libere și democratice ar fi compromise dacă astfel de ideologii reușesc să capete tracțiune. Într-o Europă în care valorile democratice sunt puse la încercare de regimuri autoritare și propagandă, România nu își poate permite să alunece în trecut.

Sursa Video: Digi24