Tinerii marocani care încearcă să ajungă în Spania prin Ceuta se organizează pe social media. Își dau sfaturi pe Facebook și împart hărți cu rute pe TikTok

Publicat: 01 08. 2026, 17:31

În ultima săptămână, hashtaguri precum #fnideq, #ceuta, #haraga (termen arab care face aluzie la „arderea” granițelor), #hraga sau #hijma („atac”) s-au viralizat rapid pe rețelele sociale din Maroc. Miile de tineri care au trecut sau vor să treacă granița folosesc aceste platforme ca să facă schimb de informații despre traseele sigure, ca să își documenteze călătoria sau pentru a-și sărbători sosirea pe teritoriul spaniol.

Hărți pe TikTok și grupuri cu sute de mii de membri pe Facebook

Pe Facebook, autoritățile au descoperit cinci grupuri mari, care adunau în total aproximativ 250.000 de utilizatori. Aceste grupuri, care purtau nume precum „Hraga Ceuta” sau „Haraga Ceuta” (n.r. traduse ca atacă sau arde Ceuta), au fost între timp șterse. Activitatea lor s-a mutat însă pe alte platforme, unde există chiar și utilizatori care vând online costume de neopren pentru cei care vor să treacă granița înot.

Pe TikTok, tinerii au publicat hărți detaliate cu trasee care duc în Spania prin înot din localitatea marocană Castillejos către Ceuta, fie spre Melilla. Foarte mulți s-au filmat direct din apă, traversând zona digului Tarajal, care marchează sfârșitul graniței terestre, pentru a ajunge în marea deschisă.

Tinerii forțează granița cu Spania la un an după ce autoritățile din Maroc au reprimat violent o serie de proteste

Modul în care tinerii se organizează acum amintește de protestele de anul trecut din Maroc. Atunci, tinerii marocani din generația Z au cerut, prin intermediul rețelelor sociale, reforme guvernamentale urgente în domeniul sănătății și educației, oportunități reale de angajare și o mai mare justiție socială.

Sub sloganuri precum „Nu vrem Campionatul Mondial, vrem asistență medicală”, tinerii au ieșit și în stradă, însă protestele au fost reprimate dur de autoritățile marocane, care au arestat sute de protestatari.

Acum, orașul autonom spaniol Ceuta se confruntă cu o criză migratorie de proporții istorice, după ce zeci de mii de tineri din Maroc au luat cu asalt frontiera. Fenomenul a dus deja la zeci de decese.