Trump schimbă lupta împotriva crimei organizate. SUA vor putea lovi cibernetic rețelele din străinătate. Cum vor fi implicate companiile private
Donald Trump a semnat un memorandum care permite folosirea instrumentelor cibernetice împotriva organizațiilor criminale transnaționale care atacă americani din afara SUA. Planul deschide calea implicării companiilor private în operațiuni coordonate de guvern.
Președintele Donald Trump a semnat miercuri un memorandum de securitate națională care extinde instrumentele pe care autoritățile federale le pot folosi împotriva organizațiilor infracționale transnaționale care operează din afara Statelor Unite și îi vizează pe cetățenii americani, relatează Reuters.
WASHINGTON, DC – FEBRUARY 24: US President Donald Trump delivers his State of the Union address to a joint session of Congress in the chambers of the U.S. House of Representatives in Washington, DC on February 24, 2026. Nathan Posner / Anadolu/ABACAPRESS.COM
Noua strategie pune un accent important pe operațiunile cibernetice și deschide calea unei colaborări mai strânse între agențiile guvernamentale și companiile private din domeniul tehnologiei și securității informatice.
Potrivit Casei Albe, administrația americană va putea utiliza expertiza și resursele sectorului privat pentru asemenea operațiuni, însă acestea vor rămâne sub autoritatea și controlul guvernului federal.
Administrația de la Washington se va putea „folosi de capacitatea și inovația din sectorul privat pentru a ajuta la efectuarea acestor operațiuni cibernetice sub conducerea, controlul și autoritatea guvernului SUA”, a transmis Casa Albă.
Ce tip de operațiuni cibernetice pregătesc Statele Unite
Memorandumul creează un cadru prin care companiile private sunt încurajate să încheie acorduri atât între ele, cât și cu autorități federale, statale, locale, tribale și teritoriale.
Unul dintre obiective este colectarea și distribuirea informațiilor privind organizațiile infracționale transnaționale, denumite TCO, precum și identificarea unor operațiuni cibernetice care ar putea fi folosite pentru combaterea acestora.
Departamentul pentru Securitate Internă, prin structura națională de coordonare a echipei operative pentru securitate internă, trebuie să creeze un program dedicat desfășurării unor operațiuni cibernetice specifice împotriva acestor grupări.
Scopul declarat este „să efectueze operațiuni cibernetice specifice ce perturbă TCO”, potrivit memorandumului prezidențial.
Operațiunile vor fi supervizate de Departamentul pentru Securitate Internă și Departamentul Justiției, ceea ce menține autoritatea asupra acțiunilor la nivelul guvernului federal.
Documentul oferă și o definiție amplă a efectelor pe care astfel de operațiuni le pot urmări.
„Efectele cibernetice includ manipularea, perturbarea, degradarea sau distrugerea sistemelor informaționale, rețelelor, infrastructurii digitale sau fizice ori informații stocate acolo”, se arată în memorandumul semnat de Donald Trump.
Companiile private vor trebui să aloce cel puțin un milion de dolari
Participarea sectorului privat vine și cu o condiție financiară importantă. Companiile care intră în program vor trebui să își asume un angajament de cel puțin un milion de dolari.
Măsura ar putea permite autorităților americane să folosească mai rapid tehnologia, personalul specializat și capacitatea de inovare existente în industria privată pentru a combate rețele infracționale care operează din jurisdicții străine.
Ideea implicării companiilor private în operațiuni cibernetice împotriva grupărilor criminale nu este însă nouă și a provocat controverse în Statele Unite.
Printre problemele ridicate de-a lungul timpului se numără delimitarea responsabilităților dintre guvern și companiile participante, coordonarea între diferitele instituții implicate și consecințele pe care operațiunile desfășurate în mediul digital le-ar putea avea atunci când țintele se află în alte jurisdicții.
Memorandumul semnat de Trump încearcă să stabilească un cadru în care resursele sectorului privat să poată fi folosite pentru operațiuni active împotriva crimei organizate transnaționale, dar sub conducerea și autoritatea guvernului american.