Fed Cup Franța – România: Irina Begu a pierdut în fața lui Pauline Parmentier. Semifinala se decide la dublu – VIDEO

Publicat: 21 04. 2019, 20:05

Irina Begu a început destul de slab jocul, a câștigat un singur game din primele cinci și i-a permis franțuzoaicei să se distanțeze la 4-1. Românca nu a avut replică, iar Parmentier s-a impus cu 6-3, după 40 de minute. Tenismena din România a avut un set secund mult mai bun, a făcut break la 0 la scorul de 2-1 și a închis actul cu încă un game pe serviciul adversarei.

În decisiv, Irina nu a mai avut replică. Parmentier a făcut break încă din primul game, iar în game-ul în care franțuzoaica a făcut 5-2, Begu a suferit o entorsă, care a necesitat intervenția medicilor. S-a terminat 6-3, 2-6, 6-2 în favoarea lui Parmentier, iar totul se va decide în meciul de dublu.

În meciul decisiv, Simona Halep o va înlocui pe Irina Begu și va face pereche cu Monica Niculescu. Româncele vor încerca să obțină calificarea în finala Fed Cup în fața Carolinei Garcia și a Kristinei Mladenovic.