Fed Cup | Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de Caroline Garcia. Franța și România sunt la egalitate după prima zi

Publicat: 20 04. 2019, 20:03

Franțuzoaica a început mult mai bine duelul de la Rouen și a condus cu 3-0. Riposta Mihaelei de la 4-2, când a făcut break, a fost prea puțin, Garcia revenind imediat și adjudecându-și actul inaugural, scor 6-3.

Setul al doilea s-a desfășurat asemănător, cele două sportive mergând cap la cap până la 3-3. Apoi, Caroline Garcia a câștigat trei game-uri consecutive și a câștigat partida, după o oră și 27 de minute de joc.

După prima zi a semifinalei din Fed Cup, Franța și România sunt la egalitate, scor 1-1. În primul joc, Simona Halep (2 WTA) s-a impus în fața Kristinei Mladenovic (66 WTA), 6-3, 6-1.

Programul zilei de duminică:

Meciul 3: Caroline Garcia (21 WTA) – Simona Halep (2 WTA) – duminică, de la ora 14:00
Meciul 4: Kristina Mladenovic (66 WTA) – Mihaela Buzărnescu (30 WTA)
Meciul 5: Caroline Garcia / Kristina Mladenovic – Irina Begu / Monica Niculescu

Reacția Mihaelei Buzărnescu, după ce a pierdut: Am dat tot ce am putut și am luptat până la ultima minge

Mihaela Buzărnescu a dezvăluit, la final, că nu știe dacă va evolua și duminică la simplu, contra Kristinei Mladenovic.

Buzărnescu spune că a dat tot ce a avut mai bun, dar jocul adversarei a fost mult prea bun: „Îmi pare foarte rău pentru că n-am reușit să câștig. Ea a fost solidă, cap-coadă. Tactica pe care mi-am propus-o nu s-a putut face și a trebuit s-o schimb. Regret că n-am reușit să-i atac mai mult al doilea serviciu. Putea să fie 5-2 scorul pentru mine în setul doi. Am dat tot ce am putut și am luptat până la ultima minge. N-am atât de mult să-mi reproșez, pentru că am luptat. Ea a jucat foarte bine, a avut un joc foarte solid și nu este ușor să joci cu ea.

Este 1-1, dar și la Ostrava era 1-1 și îmi doream să fac 2-0 după prima zi. N-a fost să fie. Indiferent de cum va evolua jucătoarea României care va fi pe teren, noi o vom susține. Simt că am jucat bine, simt că sunt pe drumul cel bun. A fost incredibilă atmosfera. Tot respectul pentru ei”, a spus Mihaela Buzărnescu, la microfonul Digi Sport.