Halep și-a aflat adversara din turul al treilea de la Roland Garros. Cu cine va juca Simona

Publicat: 31 05. 2019, 15:27

Meciul dintre Lesia Tsurenko și Alexandra Krunic a început joi, dar a fost suspendat din cauza lăsării întunericului și continuat vineri. Partida a durat trei ore și cinci minute, iar sportiva din Ucraina s-a impus greu în fața lui Krunic, scor 5-7, 7-5, 11-9. Aleksandra Krunic a servit de patru ori pentru câștigarea jocului și a avut chiar și o minge de meci.

În turul trei, Lesia Tsurenko va da peste Simona Halep, în fața căreia nu a câștigat niciun meci din cele șapte disputate până acum. În anul 2019 s-au întâlnit de două ori, la Dubai și Doha, iar Halep s-a impus cu 6-3, 7-5, respectiv 6-2, 6-3. În 2018 la Cincinnati scorul a fost 6-4, 6-1, iar în 2014 la Wimbledon: 6-3, 4-6, 6-4. La ‘S-Hertogenbosch Simona a câștigat cu 6-3, 6-1, în 2012 la turneul de la Linz Tsurenko s-a retras când Halep conducea în primul set cu 3-0. Primul meci jucat a fost la Opole, scor 6-4, 7-5.

Meciul dintre Simona Halep și Lesia Tsurenko se va disputa sâmbătă, 1 iunie, la o oră ce urmează să fie anunțată de organizatori.