Victorie pentru Halep la Roland Garros: Simona s-a impus categoric și se califică în optimi. Prima declarație a româncei după calificare

Publicat: 01 06. 2019, 13:22

Sportiva din Constanța s-a calificat în optimile competiției după ce a trecut de Lesia Tsurenko în două seturi, 6-2, 6-1, după doar 53 de minute de joc.

Au mai jucat de două ori în 2019, la Dubai și Doha, iar Halep s-a impus cu 6-3, 7-5, respectiv 6-2, 6-3. În 2018 la Cincinnati scorul a fost 6-4, 6-1, iar în 2014 la Wimbledon: 6-3, 4-6, 6-4. La ‘S-Hertogenbosch Simona a câștigat cu 6-3, 6-1, în 2012 la turneul de la Linz Tsurenko s-a retras când Halep conducea în primul set cu 3-0. Primul meci jucat a fost la Opole, scor 6-4, 7-5.

Simona Halep, după calificarea în optimi: Meciul a fost greu, chiar dacă scorul nu o arată

Halep s-a calificat en-fanfare în optimi la Roland Garros 2019, după 6-2, 6-1 cu Lesia Tsurenko, la capătul unui meci care a durat numai 55 de minute. La final, Halep a spus că meciul nu a fost atât de ușor pe cât o arată scorul.

Primele cuvinte ale Simonei, chiar pe gazon, după meciul cu Tsurenko: „Nu am simțit că am jucat cu o adversară accidentată. Meciul a fost greu, chiar dacă scorul nu o arată”, a spus Halep, la finalul partidei cu Lesia Tsurenko. În setul secund, Tsurenko a cerut un time-out medical, după ce a resimțit dureri în zona inghinală.

Halep nu i-a dat nicio șansă Lesiei Tsurenko, pe care o învinge pentru a opta oară, din tot atâtea confruntări. Halep s-a impus cu 6-2, 6-1, în mai puțin de o oră. În optimi, numărul trei mondial se va duela cu învingătoarea dintre Monica Puig și Iga Swiatek. Partida începe la 14:30. Irina Begu intră în scenă la ora 18:00. Dacă își vor câștiga meciurile, Halep și Begu se vor duela în sferturi.