Președintele Senatului intervine în disputa între PNL și sistemul de justiție: Hotărârea pronunțată este una provizorie

Publicat: 04 07. 2026, 16:35

Președintele Senatului, liberalul Mircea Abrudean, face precizări pe Facebook legat de disputa din interiorul PNL și controversele juridice privind sancționarea parlamentarilor liberali care ar fi constituit și votat un guvern PSD.

Referitor la deciziile recente ale instanțelor care au suspendat temporar anumite sancțiuni interne luate în PNL, Mircea Abrudean a precizat că „hotărârea pronunțată este una provizorie și nu stabilește soluția definitivă în această cauză”, semnalând că bătălia pentru autoritatea internă a partidului va continua pe căile legale.

„Discuția nu este despre libertatea de vot”

Mesajul vine în contextul în care PNL a anunțat că va ataca, „pe toate căile legale”, Hotărârea Colegiului de Conducere nr. 18 din 23 iunie 2026 a Tribunalului Bucureşti, în timp ce ÎCCJ și CSM susțin că Guvernul Bolojan și liberalii fac presiuni asupra justiției.

„Libertatea votului parlamentar este un principiu constituțional pe care nimeni nu îl contestă.
Dar aceasta nu înseamnă că un partid politic își pierde dreptul de a-și apăra identitatea, valorile și regulile interne.
Independența parlamentarului în exercitarea mandatului nu anulează autonomia unui partid de a-și respecta propriile principii. Orice formațiune politică are dreptul să stabilească reguli pentru membrii săi și să ia măsuri atunci când acestea sunt încălcate, fără ca acest lucru să afecteze mandatul parlamentar.

De aceea, discuția nu este despre libertatea de vot, ci despre relația dintre un partid și membrii săi.
Hotărârea pronunțată este una provizorie și nu stabilește soluția definitivă în această cauză”

PNL acuză că „bătăliile politice” din partid s-au mutat în justiţie

Tribunalul București a suspendat la începutul săptămânii hotărârea Consiliului Național Extraordinar prin care fusese convocat Congresul partidului. PNL a contestat imediat decizia și susține că aceasta nu afectează validitatea Congresului și nici mandatul conducerii alese.

„Nu putem să nu observăm că «bătăliile politice» din partid s-au mutat în justiţie. Brusc în data de 23 iunie 2026, la numai două zile după Congresul Extraordinar al PNL, Tribunalul Bucureşti a constituit 6 completuri specializate pentru judecarea cauzelor având ca obiect partidele politice. Astfel, doar 6 judecători, din peste 100 ai Tribunalului Bucureşti, au fost desemnaţi în mod direct de preşedintele acestei instanţe şi numai aceştia pot judeca astfel de cauze. Este o decizie fără precedent, care eludează propria lege de organizare judecătorească, potrivit căreia orice secţie nou-înfiinţată are nevoie de avizul CSM”, precizau reprezentanţii PNL.

Aceştia menţionau că PNL va ataca, „pe toate căile legale”, Hotărârea Colegiului de Conducere nr. 18 din 23 iunie 2026 a Tribunalului Bucureşti.

Disputa dintre Guvernul condus de Ilie Bolojan și sistemul judiciar a a ajuns și în atenția instituțiilor europene. PSD a sesizat Comisia pentru Libertăţi Civile, Justiţie şi Afaceri Interne (LIBE) din Parlamentul European pentru „atacurile” liberalilor la adresa independenței justiției.