CNCD a primit petiții de la persoane vârstnice care se simt „discriminate digital” de bănci

Publicat: 30 07. 2025, 21:27

Într-o epocă în care serviciile bancare sunt tot mai digitalizate, iar instituțiile de credit își redus personalul de la ghișeele clasice, sunt persoanele în vârstă care nu au putut să țină pasul cu tehnologia care au reclamat autorității naționale responsabile că se simt victima unei „discriminări digitale”, a dezvăluit pentru Gândul Cristian Jura, membru în Colegiul director al Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD).

Modul în care au evoluat serviciile bancare le creează greutăți persoanelor care nu au abilități digitale, motiv pentru care se simt discriminați, a explicat oficialul CNCD.

„Dezvoltarea tehnologică, evoluția inteligenței artificiale, digitalizarea au un ritm de creștere și de implementare extraordinar, dar în ultima perioadă, am primit o serie de petiții din partea unor persoane vârstnice care reclamă dificultăți în accesarea serviciilor bancare”, a confirmat Cristian Jura.

„Cu cat vârsta crește și abilitatea persoanelor de a folosi tehnologia scade”

Datele statistice citate arată că aproximativ 30% din populația României are peste 50 de ani, adică în jur de 6 milioane de persoane, iar cam 20% are peste 60 de ani, ceea ce reprezintă aproximativ 3,5 milioane de persoane.

„În mod evident, cu cat vârsta crește și abilitatea persoanelor de a folosi tehnologia scade”, spune membru CNCD, detaliind modul în care se manifestă discriminarea digitală sau excluziunea digitală.

„Este destul de simplu. Din ce în ce mai multe bănci leagă accesul la servicii bancare de deținerea unui device (smartphone, tabletă) și a unui adrese de e-mail. Banca îți cere un număr de telefon, telefonul să aibă acces la date (internet), apoi îți trimite pe acel număr un cod de confirmare, ulterior, o altă confirmare transmisă pe e-mail, dacă instalezi o aplicație, telefonul trebuie să fie dotat cu o cameră, care îți verifică identitatea sau cu care trebuie să faci o poză la actul de identitate. În aparență, totul pare simplu, logic, discutăm despre securitatea bancară”, explică Cristian Jura.

Potrivit membrului CNCD, se poate vedea că persoanele în vârstă au un acces limitat la serviciile digitale.

„Dar cred ca uităm de persoanele vârstnice. Există în prezent un număr mare de persoane care primesc pensia de la lucrătorii poștali, persoane care, chiar dacă au un card, roagă pe cineva la le retragă toată pensia din bancomat și folosesc cash, persoane care nu au un smartphone, persoane care nu au abonament la internet etc. Așadar se poate analiza o limitare pe baza criteriului vârstei de la serviciile bancare”, a spus Cristian Jura.

Membrul CNCD crede că instituțiile bancare trebuie să ia în discuție situația reclamată de persoanele vârstnice.

„Având în vedere ca discutăm despre aproape jumătate din populația României care ar putea fi afectată de discriminare digitală sau de excluziune digitală, cred ca sistemul bancar din România, Banca Națională a României ar trebui să se implice și să facă toate demersurile necesare pentru asigurarea accesului în condiții de egalitate la serviciile bancare și, în special, a unor categorii defavorizate, cum este cazul vârstnicilor. Inclusiv instituții internaționale, precum Consiliul Europei sau Agenția pentru Drepturi Fundamentale a Uniunii Europene au sesizat și analizat acest fenomen și au emis recomandări pentru statele membre”, a explicat acesta.

În ceea ce privește procedura de la nivelul CNCD, Cristian Jura a precizat că, pe de o parte, autoritatea în domeniu va emite puncte de vedere, pentru solicitările primite, iar pentru petițiile primite, va demara procedura de citare.

Recomandăm și:

Cristian Jura, despre eventuala comasare a CNCD cu Avocatul Poporului: „Ca și cum ai încerca să comasezi o cireașă pietroasă cu un pepene de Dăbuleni”

EXCLUSIV | Cristian Jura (CNCD), după ce Consiliul s-a autosesizat în cazul femeii din Urziceni care a născut pe trotuar: ”Există motive multiple!”