Cristiano Ronaldo a mai doborât un record

Publicat: 11 03. 2015, 11:18

Marți, portughezul a înscris, în minutele 25 și 45, golurile de 1-1, respectiv 2-2. Cu aceste reușite, Ronaldo l-a egalat pe argentinianul Lionel Lessi (FC Barcelona) în clasamentul „all-time” al golgheterilor Ligii Campionilor.

Principalii marcatori în cupele europene sunt următorii jucători:

78 de goluri: Cristiano Ronaldo (Sporting Lisabona, Manchester United, Real Madrid);

77: Raúl González (Real Madrid, FC Schalke 04);

76: Lionel Messi (FC Barcelona);

70: Filippo Inzaghi (Parma, Juventus, AC Milan);

67: Andrei Șevcenko (Dinamo Kiev, AC Milan, Chelsea).

Principalii marcatori în Liga Campionilor sunt Lionel Messi (75 de goluri), Cristiano Ronaldo (75), Raúl González (71), Ruud van Nistelrooy (56 – PSV Eindhoven/Manchester United/Real Madrid) și Thierry Henry (50 – AS Monaco FC/Arsenal/FC Barcelona).

Formația Real Madrid a fost învinsă, marți, pe teren propriu, cu scorul de 4-3 (2-2), de echipa Schalke 04, însă s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deoarece în tur s-a impus, în deplasare, cu scorul de 2-0.