CSM București, de 9 ori CONSECUTIV în sferturi! Care e hopul pentru Final Four

Publicat: 25 03. 2024, 06:27
Actualizat: 25 03. 2024, 06:30

CSM Bucureşti s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin.

A învins pe Ljubljana, scor 30-24 (14-13), şi în manşa retur din faza play-off, după ce în tur se impusese cu același scor în deplasare. În sferturi, CSM Bucureşti se va duela cu Metz Handball.

CSM București, de 9 ori consecutiv în sferturi! Care e hopul pentru Final Four

CSM Buucrești este pentru a 9-a oară consecutiv în sferturile de finală ale Champions League.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 7 goluri, Gutierrez 6, Ingstad 4, pentru CSM, respectiv Radicevic 6, Dmitrieva 5, pentru Krim.

În sferturile acestui sezon s-au mai calificat din optimi Vipers (29-28 şi 27-27 cu DVSC Debrecen) şi SG BBM Bietigheim (29-27 şi 31-31 cu Ikast Handbold). Ultima dispută din optimi a avut loc tot duminică, între Brest Bretagne – FTC Budapesta 26-31 (30-28 în tur). Ferencvaros Budapesta merge și ea mai departe.

CSM București se gândește deja la Final Four-ul de la Budapesta, însă mai trebuie să treacă de un adversar foarte dificil, Metz. Formația din Franța are un palmares mai bun în fața româncelor, 5-3. Ultima oară cele două formații s-au întâlnit în sezonul 2020/2021 când și-au împărțit victoriile în grupă.

Meciurile din sferturile de finală, fază în care s-au calificat direct primele două clasate în cele două grupe (Gyor şi Odense, respectiv Metz şi Team Esbjerg), vor avea loc între 27 aprilie – 5 mai.