David Popovici face senzație și în Peru: România a devenit campioană mondială de juniori în proba de ștafetă 4×100 m liber masculin! VIDEO

Publicat: 31 08. 2022, 08:10
Actualizat: 31 08. 2022, 09:09

Natația românească reușește o performanță de excepție la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. România a cucerit medalia de aur în finala probei de ștafetă 4×100 m liber masculin!

În componența – David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu – ștafeta României a condus finala de la un capăt la altul și a cucerit primul loc cu timpul de 3:18.84.

Totodată, cu timpul său din prima sută de metri, de 47.07 secunde, David Popovici a stabilit un nou record al competiției!

Pe locul doi s-a clasat Franța (3:20.29 min.), iar pe poziția a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).

Și fetele ne-au adus vești superbe: Aissia Prisecariu și Rebecca Diaconescu s-au calificat în finala probei de 100 m spate! Prisecariu a fost înregistrată cu a treia performanţă din serii, 1 min 02 sec 92/100, în timp ce Diaconescu a fost cronometrată cu al şaselea timp, 1 min 03 sec 26/100.

Prima medalie: argint pentru Vlad Stancu

Vlad Stancu adusese prima medalie pentru România la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima! Sportivul antrenoarei Iulia Becheru a făcut o cursă fantastică în bazinul din incinta Videna Aquatic Center și a reușit să cucerească medalia de argint.

Timpul său: 3:48.38 min. Vlad a fost întrecut doar de către brazilianul Stephan Steverink (3:48.27 min.), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat polonezul Krysztof Chmielewski (3:49.34 min.).

România participă cu nouă înotători la Mondialele de juniori de la Lima, la care s-au înscris peste 700 de sportivi din 100 de ţări.