Dinamo sparge GHINIONUL cu CFR Cluj! Este primul punct și primul gol după 4 etape în Superliga

Publicat: 09 10. 2023, 06:18

Dinamo remizat duminică seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia CFR Cluj, într-un meci din etapa a 12-a a Superligii.

Roș-albii au reuşit să deschidă scorul prin Hakim Abdallah (10), la primul său gol marcat pentru alb-roşii. Daniel Bîrligea a egalat după pauză pentru CFR (58).

Dinamo a evoluat în echipament negru în acest meci, în care a comemorat 23 de ani de când s-a stins fostul său căpitan Cătălin Hăldan (5 octombrie 2000).

„Am făcut un meci bun, am jucat cu personalitate şi curaj. În repriza a doua am suferit puţin, pentru că au schimbat partitura, fiindcă probabil au fost biciuiţi de antrenor la pauză. Au venit aici crezând că o să fie o plimbare în parc.

Se poate spune că am avut şi puţin noroc. Cred că azi am surprins cu curajul pe care l-am avut în abordarea meciului şi cred că la Dinamo aşa trebuie să fie, indiferent dacă jucăm acasă sau în deplasare. Uşor, uşor o să creştem ca echipă. Acum noi nu luăm jucători care să ne rezolve nouă problemele, ci jucători cu care să ne rezolvăm problemele, să îi creştem şi să ajute echipa”, a declarat Ovidiu Burcă.

„Nu știu dacă ne-au surprins, trebuia să fim mai incisivi, ei au fost mai lucizi. Trebuia să facem ce am făcut și cu Sepsi, atunci am marcat din penalty, s-a schimbat cursul jocului, azi a marcat Dinamo”, a spus Andrea Mandorlini, după Dinamo – CFR Cluj 1-1.

Dinamo, care nu a mai câştigat de şase etape, venea după patru înfrângeri consecutive fără gol marcat.

Cum au arătat cele două echipe

• DINAMO: Golubovic – Lucas Araujo, Bena, Patriche – Cr. Costin, N. Roşu, D. Iglesias (R. Grigore 90), Amzăr – Ilic (N. Roşu 68) – Goncalo Gregorio, Hakim Abdallah (C. Ţîră 83). Antrenor: Ovidiu Burcă
  • CFR CLUJ: R. Sava – Kresic, Ajeti, Morgan (Juricic 66) – Mogoş, Deac (L. Mihai 72), Muhar, Cvek, Camora (M. Ilie 8) – Otele (Fica 72), Bîrligea (Jefte Betancor 66). Antreor: Andrea Mandorlini

Arbitrul Andrei Moroiţă va conduce la centru meciul U Cluj – Sepsi OSK, ultimul al etapei a 12-a din Superligă, care va avea loc luni, de la ora 21.00