Halep și Olaru, eliminate în semifinalele probei de dublu de la Eastbourne după un meci de infarct

Publicat: 28 06. 2019, 17:12

La o zi după eliminarea din proba de simplu de la Eastbourne, în sferturile de finală, Simona Halep a părăsit și proba de dublu. Româcele și-au adjudecat primul set la tie-break, adversarele au restabilit imediat egalitatea la seturi, iar în super tie-break, Halep și Olaru au pierdut dramatic, 8-10, în ciuda faptului că au condus cu 8-5.

În schimb, tot vineri, Mihaela Buzărnescu și Anna-Lena Friedsam au obținut calificarea în semifinalele probei de dublu de la Eastbourne, după ce au trecut de cuplul format din Aryna Sabalenka și Dayana Yastremska, scor 6-2, 6-1. Buzărnescu și partenera sa din Germania joacă tot vineri pentru un loc în finală, contra jucătoarelor din Taiwan Hao-Ching Chan și Latisha Chan.

În cazul în care vor ajunge în finală, Buzărnescu și Friedsam le vor întâlni pe Flipkens și Mattek-Sands, cele care le-au eliminat pe Halep și Olaru în penultimul act.