Ion Marin, mesaj puternic înainte de SEMIFINALA cu Olanda: „Până vor veni băieții din galeria lui Dinamo să-mi cânte «Te vom iubi mereu»”

Publicat: 22 06. 2025, 20:29
Actualizat: 22 06. 2025, 20:30
FOTO: Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES

Selecționerul României, Ion Marin, a vorbit despre semifinala cu Olanda de la EURO U19 care va avea loc luni, pe Stadionul Giulești, de la 21:00.

Antrenorul a vrut să lămurească două lucruri, despre faptul că jucătorii săi nu au voie cu telefoane mobile la ei în orele de odihnă și despre vârsta sa, după ce a fost catalogat ca fiind prea bătrân pentru a antrena naționala.

Ion Marin, selecționerul naționalei U19, are 70 de ani.

Ion Marin, mesaj puternic înainte de semifinala cu Olanda: „Până vor veni băieții din galeria lui Dinamo să-mi cânte «Te vom iubi mereu»

„Înainte de a începe să-mi puneți întrebări, v-aș ruga să-mi dați voie să spun câteva cuvinte. Dacă vreți, puteți să-i spuneți drept la replică. Mă refer la problema aceea care deranjează teribil, cu telefoanele. Haideți să o lămurim o dată pentru totdeauna. Există o înțelegere între mine și echipă, cu jucătorii.

Cu 48 de ore înainte de fiecare meci, telefoanele se pun [deoparte]. Asta pentru orele de odihnă, adică 14:30-16:30 și de la ora 23:00 seara până la 09:00 dimineața. După care, telefoanele revin la băieți. Sunt puse de ei într-un loc special, ei au cheia, tot ei merg, deschid și-și iau telefoanele. Haideți să ne înțelegem, că văd că nu s-a înțeles treaba asta. Am apelat la lucrul ăsta, iar ei au înțeles și au fost de acord, pentru binele echipei! Și s-a văzut: refacerea a fost foarte rapidă și am putut face față celor 3 meciuri care s-au desfășurat unul după altul.

A doua problemă pe care vreau să o ridic este legată de vârsta mea. Poate că-i deranjează pe unii vârsta mea, dar eu îi rog frumos să-i lase pe cei de 70 de ani să trăiască liniștiți. Totuși, poate acești bătrâni au făcut câte ceva în urma lor și poate mai sunt de ajutor. L-aș ruga pe distinsul domn să mă păsuiască.

Nu știu cât o vrea Dumnezeu, câțiva ani, până vor veni băieții din galeria lui Dinamo să-mi cânte «Te vom iubi mereu». Este o problemă care-l deranjează teribil. Dacă a uitat, suntem între primii 4 din Europa, iar mâine e meci. Îl invităm la meci.

Nu mă afectează, dar este o problemă legată inclusiv de echipă. Nu-mi place ca echipa înainte de un meci să citească nu știu ce de telefoane, că facem pe naiba cu telefoanele. Nu facem nimic cu ele. Poate că acești copii meritau două vorbe: «Felicitări, bravo!». Ar fi fost suficient”, a declarat Ion Marin.

Olanda este, la ora actuală, din ce am disecat în analizele noastre, o echipă bine organizată, reactivă, cu o disciplină tactică foarte bună și jucători de calitate individuală bună, cu tehnică bună, control și viteză bune. Un adversar redutabil. Important este că băieții noștri au mare încredere în forțele lor. Au dovedit-o în cele 3 meciuri, o pot dovedi în încă unul. M-au obligat să dau două cămăși la curățat. Cred că se gândesc la ceva – Ion Marin