Istoria rescrisă în 9 secunde. Usain Bolt, al treilea aur olimpic consecutiv la 100 m

Publicat: 15 08. 2016, 15:55
Actualizat: 02 04. 2018, 22:43

Bolt a fost cronometrat cu 9,81 secunde și a fost urmat pe podium de americanul Justin Gatlin, câștigătorul medaliei de argint, cu 9,89 secunde, și de canadianul Andre De Grass, care a obținut medalia de argint cu un timp de 9,91 secunde.

Pe locul 4 s-a clasat un alt jamaican Yohan Blake, cu 9,93 secunde, pe 5 un sportiv din Africa de Sud, Akani Simbine, care a fost cronometrat cu 9,94 secunde, pe 6 ivorianul Ben Youssef Meite, cu 9,96 secunde, în timp ce francezul Jimmy Vicaut s-a clasat pe 7, cu 10,04 secunde, iar americanul Trayvon Bromell a ajuns ultimul, în 10,06 secunde.

„Cineva spunea că pot să devin nemuritor. Mai am de câștigat două medalii, după care pot să mă retrag. Nemuritor”, a afirmat Usain Bolt, citat de BBC.

Usain Bolt devine astfel primul atlet din istorie care se impune de trei ori în proba de 100 de metri a Jocurilor Olimpice. Jamaicanul s-a mai clasat pe primul loc al podiumului în 2008, la Bejing, și în 2012, la Londra.

„Nu a fost cea mai bună zi a mea, dar iată că am reușit și sunt foarte mândru de această performanță. Nimeni nu a mai reușit așa ceva. Mă așteptam să fiu mai rapid, dar sunt fericit că am câștigat”, a conchis jamaicanul.