Ludogoreț Razgrad, noua campioană a Bulgariei

Publicat: 24 05. 2012, 12:21
Actualizat: 06 07. 2013, 22:43
Ludogoreț Razgrad a devenit, miercuri, campioana Bulgariei la primul sezon în elita fotbalului din țara de la sud de Dunăre, după ce a învins, cu scorul de 1-0, formația ȚSKA Sofia, în ultima etapă a campionatului, informează AFP.

Ludogoreț realizează astfel eventul, după ce sătămâna trecută a câștigat Cupa Bulgariei, în urma victoriei obținute în finala de la Burgas, scor 2-1, cu Lokomotiv Plovdiv.

Miercuri, Ludogoreț s-a impus pe teren propriu în derbiul campionatului, prin golul marcat de Miroslav Ivanov în minutul 19. La oaspeți, fostul atacant al Gloriei Bistrița Junior Moares a fost titluar și a jucat tot meciul, în timp ce fostul dinamovist Georgian Păun a fost rezervă. Sofioții au jucat în zece oameni din minutul 45, când a fost eliminat Granciov.

ȚSKA Sofia avea două puncte avans înaintea acestei partide. În urma rezultatului din ultima etapă, noua campioană a acumulat 70 de puncte, unul mai mult decât formația din capitala Bulgariei, în timp ce pe locul trei s-a situat Levski Sofia, cu 62 de puncte.

Clubul Ludogoreț Razgrad, care a fost cumpărat în 2010 de un om de afaceri bulgar, evolua în Liga a III-a în urmă cu trei sezoane.