Premieră pentru Ana Bogdan. Jucătoarea română de tenis, în finala unui turneu WTA. Cu cine se va duela pentru câștigarea trofeului

Publicat: 30 07. 2022, 14:45
Actualizat: 30 07. 2022, 14:47

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat în premieră în finala unui turneu WTA, sâmbătă, la Varşovia, după ce a învins-o în penultimul act pe Katerina Baindl (Ucraina), cu 7-5, 7-5, relatează Agerpres.

Ana Bogdan, urmărită din lojă de partenerul său, Simone Tempestini, campionul en titre al României la raliuri, şi-a asigurat un cec de 19.750 de dolari şi 180 de puncte WTA, iar în finala de duminică o va întâlni pe Caroline Garcia (Franţa), a cincea favorită a turneului.

Ana Bogdan (29 ani, 108 WTA), care nu mai atinsese finala unui turneu WTA 250 din 2018, când atingea penultimul act la două turnee consecutive, Monterrey şi Bogota, s-a impus după două ore şi 13 minute.

Primele şapte ghemuri ale meciului au însemnat tot atâtea break-uri, dar Ana Bogdan a fost cea care a rupt şirul acestora, făcându-şi serviciul şi desprinzându-se la 5-3. Baindl (fostă Kozlova) a reuşit să revină şi a egalat, dar românca a făcut un nou break şi a încheiat setul cu 7-5.

Şi actul secund a fost la fel de echilibrat, niciuna dintre jucătoare nereuşind să se desprindă. Ana Bogdan a reuşit un break foarte important la 5-5, iar apoi a încheiat cu un ghem ”alb” la serviciu (7-5).

Românca a profitat şi de cele 8 duble greşeli făcute de Baindl (28 ani, 190 WTA), Ana ajungând în finală fără set pierdut la Varşovia (turneu dotat cu premii totale de 251.750 de dolari).