Simona Halep, victorie fabualoasă cu Daria Kasatkina și mai face un pas spre marea finală de la Roland Garros

Publicat: 03 06. 2017, 15:55

După ce și-a adjudecat primul set într-un mod categoric, la zero, în 28 de minute de joc, Simona Halep a avut parte de un act secund dificil. Ea a condus cu 3-1, însă s-a văzut egalată, apoi condusă cu 5-3. Halep a revenit, după ce a salvat patru mingi de set ale adversarei – una la 3-5 și trei la 4-5 -, și s-a impus cu 7-5.

Partida a durat o oră și 18 minute. Halep a servit doi ași, nu a comis duble greșeli, iar la serviciu a avut procentaje de reușită de 60 la sută cu prima minge și 65 la sută cu cea de-a doua. A treia favorită a turneului a reușit șase break-uri și și-a cedat serviciul de două ori.

Prezența în optimile competiției de simplu de la Roland Garros este premiată cu 240 de puncte WTA și 175.000 de euro.

În optimi, Halep o va întâlni pe jucătoarea spaniolă Carla Suarez Navarro, locul 23 WTA și cap de serie numărul 21, care a învins-o, sâmbătă, scor 6-4, 6-4, pe rusoaica Elena Vesnina, locul 15 și favorită 14, în turul al treilea.

Va fi cea de-a 12-a înfruntare dintre Halep și Suarez Navarro. Bilanțul meciurilor directe este în favoarea româncei, cu șase victorii și cinci înfrângeri. Ultima partidă dintre cele două jucătoare a avut loc în 2016, în optimile turneului de la US Open, și a fost câștigată de Simona Halep, scor 6-2, 7-5.