Știm primele două echipe calificate în SEMIFINALELE Ligii Campionilor la fotbal! Programul partidelor de azi

Publicat: 19 04. 2023, 07:48
Actualizat: 19 04. 2023, 07:50

Echipa spaniolă Real Madrid şi formația italiană AC Milan s-au calificat, marţi, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce au eliminat în sferturile competiţiei grupările Chelsea, respectiv Napoli.

AC Milan, fără portarul Ciprian Tătăruşanu în lot, a remizat cu Napoli, scor 1-1, prin golurile marcate Olivier Giroud, din minutul 43, respectiv Victor Osimhen, în minutul 90+3.

Madrilenii au deschis scorul însă prin Rodrygo, care a finalizat excelent o acțiune de contraatac în minutul 58, iar tot el a punctat în minutul 80.

Știm primele două echipe calificate în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal! Programul partidelor de azi

Chelsea a ajuns la șapte meciuri consecutive fără victorie în toate competițiile.

Real Madrid o va înfrunta în penultimul act pe câștigătoarea dintre Manchester City şi Bayern Munchen (3-0 pentru echipa lui Pep Guardiola în tur). Madrilenii nu vor putea conta în primul meci pe Eder Militao, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

Cum a arătat distribuția tactică la Napoli – AC Milan (în tur: 0-2)

• Napoli: Meret – Di Lorenzo (căpitan), Rrahmani (Ostigaard, 74), Juan Jesus, Mario Rui (Olivera, 34) – Ndombele (Elmas, 63), Lobotka, Zielinski (Raspadori, 74) – Politano (H. Lozano 34), Osimhen, Kvaratshelia. Antrenor: Luciano Spalletti.
  • AC Milan: Maignan – Calabria (căpitan), Kjaer, Tomori, T. Hernandez – Krunic, Tonali – Brahim Diaz (Messias, 59), Bennacer, Rafael Leao (Saelemaekers, 84) – Giroud (Origi, 68). Antrenor: Stefano Pioli.

Cum a arătat distribuția tactică la Chelsea-Real Madrid (în tur: 0-2)

• Chelsea: Arrizabalaga – Wesley Fofana, Thiago Silva (căpitan), Chalobah – Reece James, Kante, Enzo Fernandez (Raheem Sterling 67), M. Kovacic, Cucurella (Mudrik, 68) – Conor Gallagher (Joao Felix, 67), Havertz (Mount, 77). Antrenor: Frank Lampard.
  • Real Madrid: Courtois – Dani Carvajal (Nacho Fernandez, 81), Eder Militao, Alaba (Rudiger, 46), Camavinga – Modric, Fede Valverde, Toni Kroos (Ceballos, 76) – Rodrygo (Marco Asensio, 82), Benzema (căpitan; Tchouameni, 71), Vinicius Junior. Antrenor: Carlo Ancelotti.