„Super Deutschland!” Sute de mii de germani au sărbătorit la Berlin câștigarea celui de-al patrulea titlu mondial

Publicat: 14 07. 2014, 02:35

În fața Porții Brandeburg, peste 250.000 de persoane au sărit și au agitat staegurile germane, cântând melodia trupei Queen, „We are the champions”.

„Vom sărbători toată noaptea”, a promis Bianca Hoffman, de 35 de ani, venită din vestul Germaniei.
Pe străzi, strigătele de bucurie se aud din toate părțile, în mijlocul petardelor și a claxoanelor.

„Este importantă această victorie pentru Germania reunificată. Ea arată că suntem toți împreună. La ultima victorie germană la Cupa Mondială aveam 10 ani și am urmărit meciul acasă, cu părinții”, a declarat Torsten Kinscher, în vârstă de 34 de ani.

De la copii la oameni în vârstă, întreaga Germanie a sărbătorit victoria de la Rio de Janeiro.
Reprezentativa Germaniei a câștigat Cupa Mondială pentru a patra oară în istorie, în urma victoriei de duminică, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obținută după prelungiri, scor 1-0, în fața selecționatei Argentinei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, în minutul 113, după o pasă de la Andre Schurrle.