Victorie categorică pentru Halep la Wimbledon. Simona trece fără probleme în turul doi

Publicat: 03 07. 2017, 17:27
Actualizat: 02 04. 2018, 23:58

În runda inaugurală, Halep a învins-o, scor 6-4, 6-1, pe Marina Erakovic din Noua Zeelandă (locul 129 WTA), jucătoare venită din calificări.

Simona Halep a avut nevoie de o oră și 13 minute pentru a accede în runda a doua. De-a lungul întâlnirii cu Erakovic, românca a servit un as, a comis patru duble greșeli, iar la serviciu a avut procentaje de reușită de 67 la sută cu prima minge și 64 la sută cu cea de-a doua. Halep și-a cedat serviciul o singură dată, în setul al doilea, și a reușit cinci break-uri.

Halep a avut 19 lovituri direct câștigătoare și 24 de erori neforțate, în timp ce adversara sa a reușit șapte lovituri direct câștigătoare și a comis 31 de greșeli neprovocate.

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi brazilianca Beatriz Haddad Maia (locul 97 WTA), care a trecut în prima rundă de britanica Laura Robson, scor 6-4, 6-2.

Prezența în turul doi al turneului de la Wimbledon este premiată cu 65.165 de euro și 70 de puncte în ierarhia mondială. La ediția din 2016, Simona Halep a fost eliminată în sferturi de finală.