Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO Rafila: „Nu sunt tentat să candidez la Primăria Capitalei și nici la prezidențiale. Ciolacu e în cea mai bună poziție”

VIDEO Rafila: „Nu sunt tentat să candidez la Primăria Capitalei și nici la prezidențiale. Ciolacu e în cea mai bună poziție”

În acest moment nu există nicio „tentație” să candidez la Primăria Capitalei pentru că nu mă pricep la administrație locală și la prezidențiale nu cred și îl avem pe Marcel Ciolacu care este în cea mai bună poziție pentru această funcție, spune ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, invitatul lui Marius Tucă la ediția specială, transmisă live de Gândul.

Întrebat dacă are de gând să facă pasul mai accentuat în politică și să candideze la șefia Primăriei Capitalei, Alexandru Rafila a spus: „Nu am niciun fel de tentații particip la campanie electorală legată de Primăria Capitalei, dintr-un motiv foarte simplu –  nu pricep la administrația locală, deci recunosc. Adică de ce duc eu undeva unde nu pricep?

De asemenea, chestionat dacă are de gând să se înscrie în cursa electorală pentru președinția României, ministrul a precizat că în acest moment nu se pune problema și mai este destul de mult până în 2024 când vor fi organizate alegerile.

„Nu s-a schimbat nimic. Până la alegerile prezidențiale este cale lungă și nu cred. Există destule persoane în PSD care sunt calificate – Grindeanu și Ciolacu au menționat câteva nume. Eu am spus Gabriela Firea, Mircea Geoană.

Marcel Ciolacu, în calitatea lui de președinte al partidului, este în cea mai bună poziție, și beneficiază și de o încredere apreciabilă. Deci eu n-am astfel de ambiții. Îmi văd de treaba mea și cred că dacă reușesc să rezolv câteva probleme la Sănătate e mai bine decât o discuție care este și prematură și nu cred că este importantă în momentul acesta”, a declarat ministrul Sănătății.

Află totul despre războiul din Ucraina doar la Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Experiment. Pe o stradă din San Francisco a fost deschis primul magazin condus de inteligența artificială
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Poți cumpăra una din mașinile din colecția CEO-ului Ford. Cât costă un DeTomaso Pantera din 1972?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce se întâmplă în creierul oamenilor care folosesc Inteligența Artificială în fiecare zi?