Alina Dumitru, medalie de bronz la CM din Brazilia

Publicat: 15 02. 2012, 10:27
Actualizat: 21 02. 2012, 04:16
Judoka Alina Dumitru a câștigat, ieri, medalia de bronz la categoria 48 de kilograme, la Campionatul Mondial de la Rio de Janeiro, aceasta fiind singura performanță a delegației României, care a deplasat șase sportivi în Brazilia.

În ultima zi a Mondialelor sud-americane, România și-a trecut în cont o primă și singură medalie, de bronz, prin Alina Dumitru, la categoria 48 de kilograme. Eleva lui Florin Berceanu a învins în primele patru lupte înainte de limită, trecând de adversare din Chile, Madagascar, Rusia și Ungaria, dar apoi, în semifinale a cedat în fața campioanei olimpice, japoneza Tani Ryoko. În ultima partidă, pentru locul trei, Alina Dumitru a învins-o prin ippon pe Kim Young-Ran, din Coreea de Sud.

Ceilalți sportivi din delegația României, Daniel Brată (cat. 100 kg), Claudiu Baștea (73 kg), Costel Dănculea (66 kg), Corina Căprioriu (57 kg) și Ioana Aluaș (52 kg) au fost eliminați din primele tururi.