Prima pagină » Știri » Anchetă internă în departamentul de achiziții din Ministerul Sănătății, după dezvăluirile GÂNDUL.RO! Tătaru: „Evaluăm contractul privind măștile destinate persoanelor defavorizate”

Anchetă internă în departamentul de achiziții din Ministerul Sănătății, după dezvăluirile GÂNDUL.RO! Tătaru: „Evaluăm contractul privind măștile destinate persoanelor defavorizate”

Anchetă internă în departamentul de achiziții din Ministerul Sănătății, după dezvăluirile GÂNDUL.RO! Tătaru: „Evaluăm contractul privind măștile destinate persoanelor defavorizate”
Anchetă internă în departamentul de achiziții din Ministerul Sănătății, după dezvăluirile GÂNDUL.RO! Tătaru: „Evaluăm contractul privind măștile destinate persoanelor defavorizate”

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat, joi, că demarează o anchetă la nivelul departamentului de achiziții din cadrul Ministerului Sănătății și la comisia care a gestionat cumpărarea măștilor destinate persoanelor din categorii defavorizate. Totul în urma dezvăluirilor GÂNDUL.RO privind licitația „cu cântec” (VIDEO EXCLUSIV. Ministrul Sănătății amenință Naguma după dezvăluirile din GÂNDUL.RO: ”Reziliem dacă nu livrează marfa în două zile!” + Câte măști au fost distribuite până acum)

Anchetă internă la departamentul de achiziții din Ministerul Sănătății!

„Evaluarea este la 102 milioane de măști. După cum știți, a fost o licitație contestată, s-a așteptat un timp, vreo 60 de zile, până s-au încheiat contracte-cadru – 11 din cei 14 care corespundeau. S-a încheiat un contract subsecvent cu prima firmă, a fost contestat. Am așteptat la Comisia de soluționare a contestațiilor. După ce s-a dat verdictul că se respinge contestația, în a 10-a zi a fost contestat la tribunal. A rămas în așteptare. S-a respins și acolo. Am început și am încheiat acel contract subsecvent, suntem în derularea lui. Din informațiile pe care astăzi le am de la comisia de achiziții s-au livrat, deși apăruse în presă o altă cantitate, 39 de milioane de măști, dar acest contract trebuie re-evaluat, fiindcă din discuțiile aflate în comisie s-ar fi încălcat niște termeni. Eu deja mâine am organizat o comisie de anchetă în interiorul ministerului, pentru a evalua acest contract și comisia de achiziții, și în același timp avem și evaluarea pe care o facem pe contractul în sine cu firma câștigătoare”, a explicat Nelu Tătaru, miercuri seară, în direct pe B1 TV. (Incredibil! Naguma Medical nu poate livra cele 115 milioane de măști în două zile, dar amenință Ministerul Sănătății cu procese: ”Orice decizie unilaterală implică penalizări de 66 milioane RON”)

Referitor la poziția companiei respective, care ar fi precizat că în contract este stipulat un termen de 15 zile de garanție de la termenul limită, Nelu Tătaru a declarat: „Există o perioadă de grație de 15 zile de la notificare, dar ei au fost notificați pe 18 cum că nu respectă contractul și nu creează acea garanție, nu constituise acea garanție. Notificarea era făcută pe 18. Am fost anunțați după această notificare că acea garanție era constituită pe 12, noi nefiind anunțați. Informațiile le am de la comisia de achiziții, pe care le-am aflat în această perioadă, rămânând ca de acolo să se desfășoare, conform contractului, cele șapte zile de execuție ale contractului, urmând notificării 15 zile perioadă de grație în care să vină toată cantitatea. Suntem în acest moment în evaluarea acestui contract. V-am spus, eu am și o anchetă internă la nivelul comisiei de achiziție, dar din informațiile mele ar fi trebuit ca în două zile să se termine această perioadă”.

Nelu Tătaru, despre situația în care contractul privind măștile destinate persoanelor defavorizate va fi reziliat

„După cum știți, 11 din cei 14 au încheiat contracte-cadru. Conform acestor contracte-cadru, când s-a reziliat un prim contract se trece la a doua firmă, care începe să aducă acele măști. Dacă nu respectă, se trece la a treia, se trece la a patra”, a spus Tătaru.

Adrian Artene, director editorial Gândul.ro, despre mega-licitația pentru cele 115 milioane de măști: „Mă sperie că Ministerul Sănătății tace și admite aceste neputințe / Premierul Orban a fost dezinformat”

Directorul editorial Gândul.ro, Adrian Artene, a vorbit, la GÂNDUL LIVE, despre scandalul licitației privind achiziția celor 115 milioane de măști pentru persoane nevoiașe, un contract sortit eșecului, care pune în pericol viețile românilor, în plină pandemie de Covid-19.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că sateliții înghețați ascund o geologie violentă