MARȘUL NORMALITĂȚII, la care au participat peste 2.000 de oameni, s-a încheiat fără incidente. Bucharest Pride începe de la ora 17:00

Publicat: 07 06. 2025, 07:45
Actualizat: 07 06. 2025, 15:40

Marșul Normalității, organizat de grupuri conservatoare, și Bucharest Pride 2025, manifestarea emblematică a comunității LGBTI+, au loc în Capitală, în ajun de Rusalii. Mii de persoane sunt așteptate să participe la cele două manifestații. 

Începând cu ora 12:00, în Piața Victoriei, mii de participanți sunt așteptați să ia parte la Marșul Normalității, cu un mesaj ferm: susținerea familiei naturale, bazate pe căsătoria dintre un bărbat și o femeie, „singura familie deplină și echilibrată încă de la întemeiere”.

De la ora 13:00, participanții la Marșul Normalității vor merge pe traseul Piaţa Romană – Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Patriarhia Română.

„Pentru familia naturală, pentru relaţiile fireşti între bărbaţi și femei, pentru valorile creştine, pentru mame + taţi + copiii crescuţi sănătos într-un mediu neviciat, pentru moralitate în viaţa publică, împotriva paradelor „mândriei” („pride”) deviațiilor pe străzile României, PENTRU NORMALITATE”, au transmis organizatorii.

Marșul Pride, de la Calea Victoriei la Parcul Izvor. ”Vom onora curajul celor care au îndrăznit să fie primii”

Cel mai aşteptat eveniment, Marşul Bucharest Pride are loc de la ora 16:00, pe traseul consacrat: Calea Victoriei – Parcul Izvor, de la Guvern la Parlament. Organizatorii estimează o participare şi mai numeroasă decât cea din 2024, când 27.000 de oameni au ieşit să transmită un mesaj clar autorităţilor: „Suntem pregătiţi!”

Organizat de Asociaţia Accept încă din anul 2005, iniţial a purtat numele Marşul Diversităţii, iar apoi GayFest, devenind oficial Bucharest PRIDE în anul 2014. Traseele au variat şi ele de-a lungul celor 20 de ediţii, din zona Unirii în zona Kiseleff, iar începând cu 2018, pe Calea Victoriei, arteră ce găzduieşte evenimentul şi în prezent.

„În 2005, câteva sute de persoane au ieşit pentru prima dată în stradă la Bucureşti pentru a cere ceea ce ar fi trebuit să li se garanteze deja: drepturi egale, protecţie legală, recunoaştere. 20 de ani mai târziu, suntem zeci de mii, iar cererile noastre sunt aceleaşi. Nu pentru că nu am avansat, ci pentru că România refuză, în continuare, să ofere un cadru legal minim de protecţie pentru vieţile noastre. Familiile noastre continuă să fie ignorate de lege, iar identitatea noastră este pusă constant sub semnul întrebării.

Suntem în stradă de două decenii şi vom continua să fim. Azi, cerem încă o dată statului român să ne trateze ca pe toţi ceilalţi cetăţeni ai săi. Pe 7 iunie vom fi pe Calea Victoriei şi vom onora curajul celor care au îndrăznit să fie primii”, a declarat Victor Ciobotaru, directorul executiv al Asociaţiei Accept, în cadrul conferinţei de presă Bucharest PRIDE.

S.O.S. cheamă oamenii în stradă la Marșul Normalității

Partidul S.O.S. România a transmis un mesaj în care a chemat oamenii care ”luptă pentru apărarea credinței, a valorilor românești și a familiei întemeiate pe legea firii și voia lui Dumnezeu” să vină sâmbătă, de la ora 11:30, în Piața Victoriei, la cea de-a XX-a ediție a Marșului Normalității.

”România este o țară creștină, clădită pe sângele martirilor și pe temelia sfântă a Familiei. Nu vom permite pervertirea morală a copiilor noștri, nu vom lăsa ca ideologii toxice să cucerească ceea ce mai este curat și sfânt în acest neam!

Familia este atacată. Biserica este batjocorită. Copiii ne sunt răpiți sufletește printr-o propagandă toxică și distructivă. Marșul Normalității nu este doar o manifestație, este un strigăt al conștiinței românești. Apărăm dreptul natural al copilului de a avea un tată și o mamă, apărăm valorile care au ținut acest popor în picioare timp de două milenii! Cine tace azi, va plânge mâine!

Marșul se va desfășura pe traseul: Piața Victoriei – Piața Romană – Piața Universității – Piața Unirii – Dealul Patriarhiei. Partidul S.O.S. România face apel către toți românii care cred în Dumnezeu, în Neam și în valorile tradiționale: veniți cu noi să spunem un NU hotărât parteneriatelor, căsătoriilor și adopțiilor homosexuale! Și vino să spunem un DA la fel de hotărât pentru normalitate, pentru familia naturală, întemeiată pe căsătoria dintre un bărbat și o femeie!”, a declarat președinta S.O.S. România, Diana Iovanovici-Șoșoacă.

Trafic restricționat în timpul Marșului Bucharest Pride

Marșul Bucharest Pride se desfășoară pe traseul Calea Victoriei, Podul Națiunile Unite, Bd. Națiunile Unite, traversare Bd. Libertății, Parcul Izvor. În condițiile în care este așteptat un număr mare de participanți, Brigada Rutieră a Capitalei a anunțat restricții de trafic.

Astfel, sâmbătă, începând cu ora 16:00, se restricționează traficul autovehiculelor pe Calea Victoriei, precum și pe traseul marșului și pe străzile care acced în acesta, gradual, în momentele trecerii participanților.

Și Societatea de Transport București a anunțat că autobuzele liniilor 205 și 311 vor circula pe trasee modificate în timpul Marșului Bucharest Pride 2025.

Sursa foto: Andreea Alexandru / Mediafax Foto și Cristina Corpaci / Gândul 


CITIȚI ȘI:

Patriarhia Română, despre marșul BUCHAREST PRIDE din ajunul Rusaliilor: „Un act provocator și total nepotrivit”

ATAC CONCERTAT la adresa BOR, pe tema combaterii violenței împotriva femeilor și Marșului Pride/ “STATUL și RELIGIA trebuie separate”