Răspunsul lui Ponta, întrebat dacă România se califică la Cupa Mondială de fotbal

Publicat: 19 11. 2013, 17:24
Actualizat: 31 01. 2019, 23:29

Premierul Victor Ponta nu a comentat șansele echipei naționale de fotbal a României de a se califica la Cupa Mondială, răspunzând doar „aș vrea eu” la întrebarea dacă fotbaliștii români vor obține această calificare.

Întrebat de jurnaliști dacă se califică România, Ponta a răspuns: „Eh, aș vrea eu !”.

Reprezentativa de fotbal a României a fost învinsă, vineri seară, cu scorul de 3-1 (2-1), de selecționata similară a Greciei, în meciul tur disputat pe stadionul Giorgios Karaiskakis din Pireu, contând pentru barajul de calificare la Cupa Mondială din Brazilia, din 2014.

Meciul retur va avea loc în această seară, de la ora 21.00, pe Arena Națională din București. Pentru a fi sigură de calificarea la CM, România are nevoie de o victorie cu scorul de 2-0 sau la o diferență de trei goluri. În cazul în care România va câștiga cu scorul de 3-1, meciul va intra în prelungiri, iar dacă scorul se menține și după 30 de minute, se va trece la executarea loviturilor de departajare.