Prima pagină » Hot Pe Facebook » Dimineața asta aduce vestea care a îndoliat întrega țară: „PRINȚESA NOASTRĂ A MURIT!”

Dimineața asta aduce vestea care a îndoliat întrega țară: „PRINȚESA NOASTRĂ A MURIT!”

Dimineața asta aduce vestea care a îndoliat întrega țară:
ULTIMA ORĂ

Prințesa suedeză Lilian a murit duminică la vârsta de 97 de ani, la 15 ani după soțul său, a anunțat curtea regală a Suediei, transmite AFP.

Lilian, soția unchiului regelui Carl XVI Gustaf, a murit la domiciliul său din Stockholm în cursul după-amiezii, a anunțat Palatul regal într-un comunicat.

În 2010, palatul a dezvăluit că aceasta nu va mai apărea în public, deoarece suferă de Alzheimer.

Aceasta s-a căsătorit la vârsta de 24 de ani, în 1940, cu actorul Ivan Craig. Însă când acesta era plecat pe front, ea l-a întâlnit la Londra în 1943 de prințul Bertil, care lucra la ambasada Suediei. Acesta a fost începutul unei iubiri care a durat 54 de ani.

În 1945 aceasta a divorțat în termeni buni de soțul său care găsise de asemenea dragostea în altă parte. Bertil nu se putea căsători cu Lilian fără a renunța la succesiunea sa la tron, care avea puțini pretendenți. Aceasta a acceptat să rămână în umbră.

La moartea fratelui lui Bertil, regele Gustaf VI Adolf, în 1973, Carl XVI Gustaf a fost încoronat la vârsta de 26 de ani. Când noul rege s-a căsătorit trei ani mai târziu, i-a permis lui Bertil să se căsătorească în sfârșit cu Lilian, după practic trei decenii de viață împreună.

Cuplul iubit de suedezi nu a avut copii. Bertil a murit în 1997, la vârsta de 84 de ani.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Cum își fac unii oameni singuri norocul, potrivit unui expert de la Universitatea Stanford