Prima pagină » Mini » Un australian a primit daune morale de 890.000 de dolari în urma unei acuzații false

Un australian a primit daune morale de 890.000 de dolari în urma unei acuzații false

Un australian a primit daune morale de 890.000 de dolari în urma unei acuzații false
Un bărbat din Clarendon, Australia, a câștigat în instanță daune morale în valoare de 890.000 de dolari, după ce proprietarii complexului rezidențial în care locuia l-au acuzat pe nedrept că ar fi abuzat sexual un copil.

Un bărbat din Clarendon, Australia, a câștigat în instanță daune morale în valoare de 890.000 de dolari, după ce proprietarii complexului rezidențial în care locuia l-au acuzat pe nedrept că ar fi abuzat sexual un copil.

James E. King a povestit că administratorii blocului în care deținea două apartamente au distribuit o serie de fluturași descărcați de pe site-ul „Sex Offender Registry”, pe care apăreau numele și poza lui, dar și informația potrivit căreia ar fi comis o agresiune împotriva unui minor, relatează Herald Online.

Mai mult, unul dintre membrii comisiei de administrație a sunat la banca la care James făcuse un împrumut pentru a-i informa pe reprezentanții instituției în legătură cu presupusa faptă a bărbatului.

Cum în realitate însă nu era vorba decât despre o coincidență de nume, australianul a depus o plângere împotriva celor care i-au pătat imaginea pe nedrept.

„Era vorba despre o altă persoană”, a explicat avocatul acestuia. „Nu numai că James nu este un agresor sexual, dar nici măcar nu are cazier”, a completat el.  În plus, avocatul a subliniat că, deși unele persoane au precizat la vremea respectivă că bărbatul nu este vinovat, administratorii au continuat să distribuie flyerele.

Astfel, după ce și-a demonstrat nevinovăția, James E. King a primit daune morale în valoare de 890.000 de dolari, cea mai mare sumă acordată de instanța din Clarendon din 1995 și până în prezent.

Recomandarea video

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Mihai Trăistariu, reacție tranșantă după locul 3 al României la Eurovision: ,,Nu poți face..''
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Am aflat cine este iubitul secret al Alexandrei Căpitănescu. Este muzician și el!
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Ceaiul ar putea conține miliarde de particule de microplastice