Prima pagină » Magazin » Ce a pățit un bărbat din Spania, care a lipsit ȘASE ANI de la locul de muncă

Ce a pățit un bărbat din Spania, care a lipsit ȘASE ANI de la locul de muncă

Silviu Bănilă
Ce a pățit un bărbat din Spania, care a lipsit ȘASE ANI de la locul de muncă
Timp de șase ani, un supervizor spaniol din domeniul construcțiilor a încasat un salariu de zeci de mii de euro de la guvernul local, fără să vină la serviciu.

Angajatul ar fi scăpat „basma curată”, dacă nu ar fi primit un premiu special pentru cei 20 de ani de „activitate loială” în cadrul companiei publice.

Joaquin Garcia, în vârstă de 69 de ani, a fost amendat recent cu 25.000 euro pentru concediu plătit extins de care s-a bucurat, în timp ce era angajat „pe hârtie” la o stație de tratare a apei din Cadiz. Aceasta este amenda maximă pe care o pot aplica autoritățile guvernamentale în cazul bărbatului, scrie huffingtonpost.com, care citează BBC.

Potrivit lui Jorge Blas, adjunctul primarului din Cadiz, dacă autoritățile nu ar fi vrut să-i ofere un premiu în 2010, bătrânul ar fi reușit să încaseze în continuare sumele uriașe de bani, fără să miște un deget.

„M-am întrebat dacă mai lucrează acolo, dacă s-a pensionat, dacă a murit… Statistica arăta însă că primește în continuare salariul”, a declarat Blas pentru El Mundo, citat de The Local.

„L-am sunat și l-am întrebat: „Ce ai făcut ieri? Ce ai făcut acum o lună? Nu a știut să-mi răspundă”, a spus Blas.

Colegii lui Garcia de la stația de tratare a apei au crezut că sunt supravegheați de autoritățile locale, deoarece nu-l mai văzuseră de ceva vreme pe bărbat la locul de muncă.

Avocatul lui Garcia a susținut însă că omul nu a mai venit la serviciu deoarece era „agresat” de colegi. De asemenea, un alt motiv a fost că „n-ar fi avut nimic de făcut la muncă”.

Apropiații lui Garia au declarat că acesta s-a dedicat filozofiei și nu a raportat „atacurile” colegilor de teamă că va fi concediat.

Garcia a ieșit la pensie, după scandalul generat de absența sa de la locul de muncă, dar susține în continuare că este nevinovat.

În final, un tribunal a decis în favoarea guvernului, ordonându-i lui Garcia să plătească o amendă de 25.000 de euro.

Garcia i-a trimis însă o petiție adjunctului de la primărie, în care susține că nu poate plăti amenda și dorește o revizuire a cazului său.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu: ⁠Unde ați fost, Ciucu și Bolojan, când PNL „lingea clanțe” la Cotroceni?
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Prosport.ro
FOTO. Ce imagini! Fiica lui Marius Șumudică a încins internetul cu o ținută provocatoare
Adevarul
„Nebunia progresează”. Moment de neputință la Kremlin: Putin a fost pus în dificultate în fața ofițerilor săi
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Cum arată noul living al Andreei Marin. Vedeta și-a redecorat casa și le-a arătat fanilor colțul ei de relaxare: „Am scăpat de un stres”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Ce se întâmplă doctore
Secretul lui Heidi Klum să ardă mai multe calorii, fără să meargă la sală. Cum se menține modelul la 52 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Drumul Expres Galați – Brăila se strică înainte de a fi deschis circulației
Descopera.ro
Marea Piramidă din Giza are sistem anti-cutremur! Cum e posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Diplomatul care a apărat România încă de pe băncile facultății: „Recunoașteți că n-ați auzit niciodată de Banat, până când nu l-a inventat Iorga?”