Prima pagină » Magazin » Scandal înainte de Eurovision 2016. Motivul pentru care piesa Ucrainei ar putea fi interzisă

Scandal înainte de Eurovision 2016. Motivul pentru care piesa Ucrainei ar putea fi interzisă

Jamala, interpreta aleasă de Ucraina să reprezinte țara la concursul muzical Eurovision 2016, a stârnit un val de controverse cu piesa „1944", în care aduce aminte de deportarea tătarilor din Crimeea.
Cântecele cu tentă politică nu sunt permise în show-ul muzical, deoarece acesta e unul de creație. O decizie în privința piesei Ucrainei va fi luată după 14 martie.
 
„Se decide de la caz la caz. Mesajele politice explicite nu sunt permise în cântece, la fel și cele comerciale, pentru a nu discredita Eurovisionul”, a declarat un reprezentant EBU (European Broadcasting Union). 
 
„Principalul mesaj este acela de rememorarea, dar și de cunoaștere a poveștii. Atunci când știm, putem să prevenim”, spune Jamala despre piesa ei, potrivit kankan.md.
 
Contextul istoric
 
„Drama tătarilor crimeeni a început în 11 mai 1944. Comitetul de Stat al Apărării din Uniunea Sovietică, întrunit sub președinția lui Stalin, a decis deportarea în întregime a acestei populații. Sarcina de a duce această decizie până la capăt i-a revenit unuia dintre cei mai duri ofițeri ai NKVD-ului, Ivan Alexandrovici Serov, omul de încredere al lui Stalin și al șefului aparatului de represiune sovietic, Lavrenti Beria. Ivan Alexandrovici Serov nu a avut nevoie decât de o săptămână pentru a organiza deportarea tătarilor. În data de 18 mai 1944, trupele NKVD erau deja prezente în satele tătărăști din Crimeea.
 
Deportarea tătarilor era bazată de un scenariu simplu: trupele NKVD înconjurau satul. Apoi, tătarii erau anunțați că vor fi deportați peste două ore și că au voie să își ia cu ei doar ceea ce pot transporta în mână. Apoi, tătarii erau urcați în camioanele NKVD și duși până în cea mai apropiată gară, unde erau apoi înghesuiți în vagoane de vite. Condițiile în care erau transportați tătarii din Crimeea nu difereau prea mult de cele în care naziștii îi transportau pe evrei la Auschwitz”, scrie românialiberă.ro, într-un material din martie 2014. 

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni