Prima pagină » Puterea Gândului » Orban și Bușoi, „prieteni” la cataramă

Orban și Bușoi, „prieteni” la cataramă

Orban și Bușoi,
Ce-am aflat din declarațiile candidaților „oficiali" la șefia PNL?! Că liberalii sunt, încă, legați ombilical de Klaus Iohannis, de care depind „one hundred percent". De unde și degringolada în care se află de când acesta a plecat la Cotroceni, ca un biet tată la cules de căpșuni, lăsându-și copiii în grija mătușii Aglaia.

Orban și Bușoi s-au înscris, astăzi, oficial, în cursa pentru câștigarea președinției PNL. Doi liberali, get-beget, fiecare lăudându-se cu experiențe „matusalemice”, de peste 20 de ani, în partidul Brătienilor.

Orban: „Sunt un om credincios, îmi iubesc familia, îmi iubesc țara, sunt un liberal convins, un liberal până în măduva oaselor. Mă bat pentru promovarea ideilor de libertate și democrație imediat de după Revoluție”.

Bușoi: „Sunt de 21 de ani în PNL și pot spune că acum este cel mai greu moment prin care trece PNL de când sunt eu membru al acestui partid”.

Oameni grei și liberali convinși, care, după ce s-au combinat cu social-democrații la guvernare, astăzi, vorbesc la unison despre recâștigarea electoratului pierdut, lovind în partenerul de odinioară, deși nu acesta le-a suflat electoratul.

Orban, cu mantă: „Ca echipă, suntem convinși că PNL are capacitatea de a recâștiga încrederea părții civilizate, părții educate, părții dinamice din electoratul român și suntem convinși că o națiune puternică nu se poate bizui decât pe cetățeni puternici, pe oameni care trăiesc pe propriile picioare, pe oameni care trăiesc din munca lor, din afacerea lor, din fructificarea proprietății pe care o dețin, din abilitățile și talentele pe care le au”.

Bușoi, cu dinții-n jugulară: „Suntem împotriva populismului PSD, iar PNL trebuie să vină cu măsuri foarte clare de care electoratul să ne lege, și cu care să ne identificăm”.

Amândoi știu ce vor de la viață: evident, pe Klaus Iohannis.

Bolojan – echipa Orban: „Din punctul meu de vedere, România și președintele Klaus Iohannis au nevoie de un PNL puternic pentru că, așa cum anunța și Ludovic Orban, unul dintre proiectele noastre importante este recâștigarea președinției României în 2019. Pentru asta este nevoie de un candidat puternic și Klaus Iohannis este acest candidat”.

Bușoi: „Am făcut referire, și voi face în continuare referire, la nevoia ca PNL să revină la mesajul din 2014, atât de puternic și convingător, atunci, folosit de președintele Iohannis, care a mobilizat milioane de români. Sigur că ideile de atunci, proiectul de țară al domniei sale, ceea ce a susținut și susține, în continuare, PNL, trebuie să revină și să redevină o linie de comunicare a partidului…”.

Dar cel mai mult și mai mult, cei doi își doresc, ați ghicit, schimbarea.

Orban: „Am depus, astăzi, proiectul de moțiune, care se intitulează Partidul Național Liberal, Forța Dreptei”. La ce dorință mai mare de schimbare a unui partid – care, cică, e „praf” – v-ați fi putut aștepta?

Bușoi: „PNL trebuie să se schimbe, trebuie să fie un lucru foarte clar. Dacă PNL nu se schimbă, atunci PNL nu va putea învinge PSD, și mi-e teamă că PSD, în aceste condiții, ar putea câștiga tot și că PNL nu va mai conta”.

Primele și cele mai importante schimbări se văd deja: candidează doi dintre cei mai vechi membri ai PNL, oameni care au trecut, împreună cu partidul, prin guvernări fără glorie, prin umilința înfrângerilor de tot felul, prin eșecuri, unele lamentabile, fără a le trece prin cap, vreo secundă, să facă un pas înapoi, spre a-i lăsa și pe alții, mai viguroși, mai pragmatici și mai carismatici, să se exprime. Dacă nu cumva, unul dintre aceștia nu poate fi chiar cel de-al treilea candidat la fotoliul de președinte al PNL, Viorel Cataramă… Nu, nu! Glumeam!

Așa stând lucrurile, dintre aceste trei rele, personal cred că binele i se va arăta lui Ludovic Orban.

Mai întâi, pentru că șefi importanți ai unor fiefurilor liberale din Ardeal sunt cu el; apoi, pentru că asta mă face să cred că și alte nume cu rezonanță din meleag, încă „nehotărâte” – de exemplu, Raluca Turcan – li se vor alătura; și mai apoi, pentru că Bolojan este unul dintre cei mai buni organizatori liberali pe care „băieții răi” au vrut, deja, să-l îngroape; și, în sfârșit, pentru că, pe Orban, îl susține până și Gheorge Falcă, de la Arad, spre deosebire de Bușoi, care e susținut de Nicolae Robu, de la Timișoara.

Și, apropo de Bușoi. Omul acesta este cel mai mare ghinionist din câți am văzut eu în politica românească.

Ascultați numai puțin: „Domnul Crin Antonescu, în mod evident, este un susținător al meu. Este, de altfel, primul nume pe lista celor 100 de colegi care au semnat moțiunea. (…) Cred că este clar pentru toată lumea care este poziția domnului Crin Antonescu, chiar dacă este sau nu, astăzi, fizic, în București, alături de mine…”.

Absolut! Nu te pui cu bioritmul omului. Vine când poate…

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Un asteroid care ar putea fi format din trei lumi îi uimește pe astronomi