Prima pagină » Auto » Mașină cu bule bizare la o anvelopă, oprită de poliție. Explicația specialiștilor – FOTO

Mașină cu bule bizare la o anvelopă, oprită de poliție. Explicația specialiștilor – FOTO

Un automobil care avea niște bule bizare la o anvelopă a fost oprit de poliție și trimis la cel mai apropiat service, potrivit Daily Mail.

Vehiculul respectiv a fost observat de un polițist din Derbyshire, Anglia, la scurt timp după ce șoferul lăsase copii la o școală. Imagini cu roata plină de bule au fost publicate de poliție pe o rețea de socializare.

Șoferul a fost trimis la cel mai apropiat service auto, unde roata a fost schimbată.

Sute de persoane au comentat la postarea poliției. Unii l-au acuzat pe șofer că este iresponsabil deoarece a dus copiii la școală într-un asemenea vehicul.

Potrivit specialiștilor, astfel de bule pot apărea din cauza unor defecte de producție, după ce vehiculul trece printr-o groapă sau atunci când mașina circulă cu o anvelopă dezumflată. Conform Tireamerica.com, pe lângă cauzele enumerate, aceste bule mai pot fi provocate de viraje strânse sau trecerea în viteză peste limitatoare de viteză și traceri la nivel cu calea ferată. Aceste defecțiuni nu pot fi reparate și este necesară înlocuirea pneului.  

Riscurile ca acest fenomen să apară sunt mai mari la anvelopele ieftine, de la producători necunoscuți. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Hortensia Papadat-Bengescu, tânăra educată la pension care a îngrijit mai apoi în gară soldaţii răniţi. Ulterior a devenit una dintre cele mai mari scriitoare