Prima pagină » Știri externe » Aproximativ două milioane de cetățeni europeni au cerut să rămână în Marea Britanie după Brexit

Aproximativ două milioane de cetățeni europeni au cerut să rămână în Marea Britanie după Brexit

Aproximativ două milioane de cetățeni europeni au cerut să rămână în Marea Britanie după Brexit
Aproximativ două milioane de cetățeni europeni au cerut să rămână în Marea Britanie după Brexit, jumătate de milion dintre aceștia doar în luna septembrie, în apropierea datei de ieșire din UE, au arătat rapoartele publicate miercuri de Guvernul de la Londra, potrivit Le Figaro.

Numărul total de cereri depuse până la finalul luniii septembrie au fost de peste 1,8 milioane, respectiv 1.860.200, dintre care 520.600 doar luna trecută.

Acest lucru indică o „îngrijorare”, conform fondatorului asociației The3Million, Nicholas Hatton, care se ocupă de apărarea intereselor cetățenilor europeni din Marea Britanie. „Atunci când le facem rău oamenilor, aceștia se îngrijorează și încearcă să-și garanteze statutul, iar lor Guvernul le-a făcut foarte mult rău din cauza riscul unui Brexit fără acord”, a decclarat acesta pentru AFP.

Ceele mai multe cereri au venit din partea cetățeni lorpolonezi, români și italieni.

„Cetățenii europeni sunt prietenii noștrii, familiile noastre și vecinii noștrii vor ca ei să rămână”, a declarat Brandon Lewis, secreetar de stat din cadrul Ministerului britanic de Interne, printr-un comunicat, apreciind drept „fantastic” numărul de solicitări.

Cetățenii europeni au termen până pe 31 decembrie 2020 pentru a-și depune dosarele în cazul unui Brexit fără acord sau până pe 30 iunie 2021 în cazul în care Marea Britanie va ajunge la un acord cu UE în privința Brexitului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Țigările electronice pot duce la apariția cancerului, avertizează oamenii de știință