Prima pagină » Știri externe » Un ceas în valoare de 800.000 de dolari, furat de la mâna unui om de afaceri japonez

Un ceas în valoare de 800.000 de dolari, furat de la mâna unui om de afaceri japonez

Un ceas în valoare de 800.000 de dolari, furat de la mâna unui om de afaceri japonez
Un ceas în valoare de 800,000 de dolari a fost furat, luni, de la mâna unui om de afaceri japonez, ce se afla în fața unui hotel de cinci stele din apropierea Arcului de Triumf, Paris, potrivit CNN.

Poliția a declarat că omul de afaceri ieșise în fața Hotelului Napoléon pentru a fuma o țigară când a avut loc incidentul.

Victima a fost abordată de un individ care i-a cerut o țigară. Când omul de afaceri japonez i-a oferit țigara, individul i-a smuls ceasul de la încheietură și a fugit. Ceasul, din marca Richard Mille, era încrustat cu diamante. Din cauza valorii pe care ceasul o are, cazul a fost transferat celor de la crimă organizată.

În primele opt luni ale anului, 71 de furturi ale unor ceasuri de lux au fost raportate în Franța. Cele mai multe furturi au fost raportate în zona Champs-Elysées, recunoscută pentru hotelurile de lux și pentru magazinele de bijuterii.

Patru furturi au avut loc într-o singură zi, în luna iulie, iar prejudiciul adus atunci proprietarilor a însumat 190,000 de euro. Obiectele de lux pot fi revândute pe piața neagră pentru sume ce constituie între 30% și 50% din valoarea lor inițială.

Tehnicile folosite de hoți variază, aceștia cerându-le victimelor fie o țigară, fie să le facă o fotografie. Totodată, hoții pot lovi oglinda unei mașini, făcându-i pe șoferi să scoată mâna pe geam pentru a o îndrepta, oferind astfel răufăcătorilor ocazia de a acționa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Animalul care nu poate muri de bătrânețe: Care este singura creatură biologic nemuritoare?