Prima pagină » Puterea Gândului » Marius Albu și Sorin Drugan – înconjurul Pământului pe apă

Marius Albu și Sorin Drugan – înconjurul Pământului pe apă

Marius Albu și Sorin Drugan - înconjurul Pământului pe apă
Azvârliți în politică, noi confundăm crestele valurilor cu orizontul.

Cobor pavilionul velierului meu pe care colind cu mintea mările lumii, ca să salut doi români temerari: Marius Albu și Sorin Drugan. Și unul și celălalt, în nebunia lor frumoasă, fac – solitari –  înconjurul lumii pe apă. 

Viața aventuroasă a acestor doi sexagenari derulează povestea viselor împlinite.   

Marius Albu a pornit la începutul lui octombrie din Gibraltar. Comandă un velier performant, Wamm III, și are de parcurs 28.000 de mile în aproximativ 240 de zile. A mai înconjurat pământul cu Phoenix, ambarcațiunea pe care și-a construit-o, dar nu singur, ca acum, și fără oprire.

Sorin Drugan a plecat din Limanu, în septembrie 2017, pe o coajă de nucă – bătrânul lui Aiax, bricolat în 1978 și la care meșterește în fiecare port. Nici el nu știe precis când se va întoarce; îl preocupă lucruri mai importante.   

La ora ora când scriu, Albu înaintează cu 6 noduri, în mijlocul Atlanticului.

Drugan e în Insulele Marchize, în mijlocul Pacificului, după ce a terminat glorios traversada Atlanticului. Până să ajungă acasă va porni pe traseul  Oceania, Singapore, India, Canalul Suez.  

Albu nu e doar navigator, ci și alpinist, cu un palmares solid (Aconcagua – 6.962 m; pe Denali, în Alaska, 6.194 m, și-a pierdut, povestește senin,  câteva bucăți din degete și o bucățică de nas). Mă întreb care e legătura dintre cele două pasiuni și nu găsesc decât văzduhul.

Despre acești doi români excepționali, cărora le urmăresc jurnalele de bord, părându-mi-se că viața mea e o pioasă pierdere de vreme, despre acești români excepționali – pentru care cel mai mare dar e vântul și pe care nu-i va decora nimeni niciodată – m-am gîndit să scriu de Ziua României.

Foto: www.setsail.ro / Albu Marius – Facebook

 

Recomandarea video

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Favorita la câștigarea Eurovisionului ar putea influența retragerea Israelului din concurs
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video / Dacia testează un nou model chiar la noi în România. Imagini spion cu prototipurile filmate în Argeș
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Destinația Anului 2026 în România: Orașul de pe Bega a câștigat marele premiu!