Prima pagină » Gândul Live! » EXCLUSIV | Daniel Băluță la Gândul Live: De ce bursele elevilor sunt prea mici în Sectorul 4: „Ministerul Educației ar trebui să se ocupe de acest lucru”

EXCLUSIV | Daniel Băluță la Gândul Live: De ce bursele elevilor sunt prea mici în Sectorul 4: „Ministerul Educației ar trebui să se ocupe de acest lucru”

Daniel Băluță a explicat la Gândul Live că în sectorul 4 sunt burse mai mici pentru elevii cu media 10 comparativ cu bursele din alte sectoare pentru că există diferențe între bugete. Primarul sectorului 4 susține că acordarea burselor ar trebui să fie sarcina Ministerului Educației și nu al primăriilor. 

Daniel Băluță a explicat de ce elevii cu media 10 din sectroul 4 primesc o bursă de numai 200 de lei, în condițiile în care în celelalte sectoare premianții primesc burse cu valori cuprinse între 400 și 1000 de lei.

„Orice sistem social, de premiere, asistență socială, trebuie să aibă sustenabilitate. Ca să avem așa ceva, trebuie ca bugetul Sectorului 4 să permită. Sesizăm că există o diferențiere. Ministerul Educației trebuie să facă acest lucru. Numai așa se poate asigura… Nu e corect ca un copil din Sectroul 4 să aibă o bursă diferită față de unul din Sectorul 1 sau Sibu”, a declarat Daniel Băluță.

Băluță: Ministerul Educației ar trebui să dea el bursele

Băluță consideră că Ministerul Educației ar trebui să ofere burse:

„Mininsterul Educației ar trebui să dea el bursele acestea. Să rețină din bugetul primăriilor sumele respectivă. Sunt diferențe. Unele sectoare au bugetele de 6 ori mai mari decât al S4, deși are mai puțini locuitori. Mi-aș dori din tot sufletul să avem mai mulți bani pentru burse”, a declarat primarul.

Daniel Băluță a menționat că a fost nevoit să investească banii din buget în probleme precum asfalatarea străzilor și a bulevardelor, sau reabilitarea termică a blocurilor, motiv pentru care i-au rămas mai puțini bani pentru burse „În Sectorul 4 nu s-a investit deloc în ultimii 30 de ani. Nu vine nimeni să investească într-un asemenea loc”, a declarat Daniel Băluță.

Recomandarea video

Mediafax
Orbán: Aderarea Ucrainei la UE până în 2027 ar aduce războiul în Europa
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Moartea căpitanului Emil Seftiuc într-un port din Turcia, învăluită în mister: 'N-au mai văzut așa ceva nici lucrătorii de la morgă'
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
Primele imagini cu fiul lui Ramzan Kadîrov după accidentul în care a fost implicat. Adam, vizibil schimbat
Mediafax
O țară în care s-au născut zeci de mii de copii români anunță o alocație de 200 de euro
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Acuzații dure la andresa Antena 1 după ce Zmărăndescu & soția au fost salvați pentru a 5-a oară de la eliminare: 'Cum este posibil ca producătorii să favorizeze în asemenea hal o echipă?'
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Ninsori timp de 11 zile în România: șoferii, avertizați privind drumurile afectate
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?