Prima pagină » Coronavirus » CORONAVIRUS. BILANȚ GLOBAL: Care sunt cele mai afectate țări / Cât va mai dura carantina

CORONAVIRUS. BILANȚ GLOBAL: Care sunt cele mai afectate țări / Cât va mai dura carantina

CORONAVIRUS. BILANȚ GLOBAL: Care sunt cele mai afectate țări / Cât va mai dura carantina

Numărul de decese cauzat de epidemia COVID-19 în Italia a crescut cu 681, la 15.362, o creștere ceva mai mică decât cele observate în ultimele zile. Și în Germania cazurile confirmate au crescut cu 6.082 în ultimele 24 de ore, în ușoară scădere față de o zi înainte, anunță Reuters, citată de Mediafax.

În Italia numărul total de cazuri confirmate a crescut la 124.632 de la 119.827 raportate vineri, o creștere de 4.805, ceea ce a încurajat speranțele că bolii a ajuns la platou.

Dintre cei infectați inițial la nivel național, 20.996 au fost declarați vindecați sâmbătă, în comparație cu 19.758 în urmă cu o zi.

Pe plan global numărul cazurilor de coronavirus a trecut 1 milion și peste 60.000 de persoane au murit.

Australia a raportat o scădere continuă a noilor infecții și a efectuat cea mai mare operațiune maritimă pe timp de pace pe portul Sydney, alimentând navele de croaziere străine înainte de a le expulza din apele locale.

Prim ministrul spaniol Pedro Sanchez va solicita parlamentului să extindă măsurile de carantină cu încă 15 zile, până în 26 aprilie. Ritmul zilnic al noilor infecții și decese a încetinit sâmbătă într-una dintre cele mai afectate țări din lume.

Este puțin probabil ca Marea Britanie să renunțe la carantină până la sfârșitul lunii mai, chiar dacă răspândirea coronavirusului a început să încetinească. Un consilier guvernamental principal a spus că numărul morților a crescut la 4.313.

Cazurile confirmate din Germania au crescut cu 6.082 în ultimele 24 de ore, în ușoară scădere față de ziua precedentă, conform datelor de la Robert Koch Institute.

Două dintre principalele focare ale coronavirusului din Statele Unite ale Americii – New York și Louisiana – au raportat vineri cele mai mari salturi în cazul deceselor COVID-19.

În New York City au fost mai mult de un sfert din cele 7.077 de decese din SUA. Infecțiile cunoscute din SUA, care se apropie de 275.000 de cazuri, au reprezentat aproximativ 25% din cele peste 1 milion de cazuri raportate la nivel mondial.

Președintele egiptean Abdel Fattah al-Sisi a amânat lansarea unor mega-proiecte, inclusiv Marele Muzeu Egiptean și mutarea funcționarilor publici într-o nouă capitală, planificată până în 2021, începând cu 2020, din cauza epidemiei de coronavirus, a declarat președinția.

Coronavirusul a infectat mai mult de 3.000 de oameni în Africa sub-Sahariană și a ucis aproximativ 100, ceea ce a determinat unele dintre cele mai sărace țări ale lumii să își închidă granițele terestre și maritime.

Recomandarea video

Mediafax
The Guardian a dat „nota 4” filmului lui Cristian Mungiu
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
PSD: „Prim-ministrul demis Ilie Bolojan să răspundă pentru traficul de influență exercitat la vârful Guvernului”
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Rovinieta se scumpește cu aproape 100 de lei pentru mașinile vechi. Ce normă de poluare scapă de majorare?
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Cercetătorii au izolat structuri din spanac pentru tratamentul sindromului ochiului uscat